Zobacz także

Od kwietnia statki znowu popłyną po trawie!

A A

kanał elbląski rejsy,  kanał ostróda elbląg,  żegluga ostródzka

Zobacz również

Rejs statkiem potrawie to jedna z największych letnich atrakcji w naszym regionie. Już wiemy, kiedy ponownie będzie można doświadczyć tych niezwykłych emocji! Przewoźnik, którym jest Żegluga Ostródzko-Elbląska, wznawia rejsy 28 kwietnia!

Rejs „Statkiem po trawie” to sztandarowa propozycja Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. Chociaż w regionie nie brakuje ciekawych miejsc – to uważane jest za wyjątkowe. I nie bez przyczyny.

Trasa biegnie bowiem przez odcinek Kanału Elbląskiego, który uważany jest za prawdziwy cud techniki. Ten jeden z najdłuższych szlaków żeglownych w Polsce może dodatkowo pochwalić się unikalnym systemem pięciu pochylni. Do tej pory pomysł ten uznaje się za jedno z najlepszych rozwiązań hydrotechnicznych na świecie!

Dzięki ich wybudowaniu statki mogą bez problemu pokonać stumetrową różnicę poziomów pomiędzy jeziorami. Są po prostu przetaczane na specjalnych platformach umieszczonych na szynach. Z kolei do napędzania urządzeń mechanicznych wykorzystuje się siłę przepływu wody.

Inne ciekawostki, jakie czekają na turystów, którzy w tym roku popłyną w rejs „Statkiem potrawie”, to rezerwat ornitologiczny na jeziorze Drużno. W jego okolicach znajdowała się legendarna osada Truso – miał to być duży port handlowy, zamieszkały też przez rzemieślników i kupców. Rozwijała się do X wieku, później jej rolę przejął najprawdopodobniej Gdańsk.

Zainteresowani rejsem? Internetowa sprzedaż biletów rusza 1 kwietnia 2017 r. Statki wypłyną 28 kwietnia z przystani w Elblągu lub z przystani przy pochylni „Buczyniec”. Najpierw statki będą kursować w weekendy, ale w pełni sezony z oferty rejsów będzie już można korzystać codziennie.

Więcej informacji o rejsach na stronie internetowej Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej (zegluga.com.pl).

Źródło zdjęcia: Fotolia.com

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."