Zobacz także

Olecko przygotowuje się do świąt!

A A

olecki jarmark świąteczny,  jarmark świąteczny w olecku,  olecko jarmark świąteczny

Na Mazurach trwa sezon przedświątecznych jarmarków i kiermaszów. W najbliższą niedzielę podobna impreza odbędzie się w Olecku.

Bożonarodzeniowe jarmarki to wydarzenia, które zyskują coraz większą popularność. Odbywają się zarówno w dużych europejskich stolicach, jak i w mniejszych miasteczkach. Łączy je jedno – niezwykła świąteczna atmosfera oraz wiele atrakcji czekających na osoby zwiedzające stoiska.

Udział w bożonarodzeniowym jarmarku może być pretekstem do spędzenia czasu z rodziną oraz doskonałą przedświąteczną inspiracją. W jednym miejscu znajdują się stoiska z regionalnym rękodziełem, oryginalnymi ozdobami i stroikami oraz pysznymi wigilijnymi smakołykami. Wszystkiego można spróbować, dotknąć oraz kupić.

Podobnie będzie podczas Oleckiego Jarmarku Świątecznego, który jest organizowany już po raz trzeci. Odbędzie się w niedzielę 21 grudnia na Placu Wolności. W programie przewidziano wiele atrakcji!

Program III Oleckiego Jarmarku Świątecznego

11:00 otwarcie jarmarku i rozpalenie ogniska
11:00 – 15:00 sprzedaż produktów na stoiskach; świąteczna loteria
11:15 występy grup tanecznych
11:30 koncert Anielskiego Chóru z Olecka
12:00 koncert kolęd
13:00 konkurs na najlepszą wigilijną potrawę oraz na najładniej ozdobioną bombkę
14:00 wizyta św. Mikołaja
15:00 wyniki świątecznej loterii

Organizatorami jarmarku są Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Oleckiej oraz Regionalny Ośrodek Kultury „Mazury Garbate”.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."