Szlak pieszy "Wokół Plusznego"  (Trasy spacerowe)

  Olsztyn

Szlak pieszy "Wokół Plusznego"

Olsztyńskie Stare Miasto, które starym jednak nie jest   Trasa liczy 70 km. Zaczynamy ją w Olsztynie, gdzie należy zwiedzić Stare Miasto. Co ciekawe, Stare Miasto w Olsztynie wcale nie jest stare! W 1945 zostało niemal zupełnie spalone, co niestety spotkało wiele innych polskich miast. Żołnierze sowieccy grabili, palili i niszczyli wszystko na swojej drodze. Na szczęście ocalały w Olsztynie 2 wspaniałe zabytki: XIV-wieczny zamek i pochodząca z tego samego czasu katedra św. Jakuba. Nie przeszkadza to jednak temu, aby nasz spacer był wyjątkowy. Bo wyjątkowe będą miejsca, które zobaczymy po drodze. A wśród nich: Wysoka Brama, Dom Gazety Olsztyńskiej i Targ Rybny, Pomnik św. Jakuba, Dom przedpogrzebowy "Bet Tahara", Bazylika mniejsza św. Jakuba, Stary ratusz, Ulica Kołłątaja z miejscem gdzie kręcono "Stawkę większą niż życie" i przy której znajduje się synagoga, Pomnik św. Jana Nepomucena, Aleja Chateauroux, Olsztyńskie wiadukty, Pomnik Kopernika, Most Zakochanych, Zamek Kapituły...

strona www:

Noclegi w okolicy

zwiń

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."