Ewangelicki Kościół Chrystusa Zbawiciela w Olsztynie  (Zabytki)

Stare Miasto 1 Olsztyn

Ewangelicki Kościół Chrystusa Zbawiciela w Olsztynie
telefon

527... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

Kościół położony jest na Starym Mieście w Olsztynie, w pobliżu zamku. Jest jednym ze standardowych punktów zwiedzania Starówki, która zresztą wcale nie jest stara. W 1945 została niemal zupełnie spalona. Żołnierze sowieccy grabili, palili i niszczyli wszystko na swojej drodze.

Powróćmy do historii Pomysł budowy kościoła ewangelickiego powstał w latach 20-tych XIX w. Prace budowlane pod kierownictwem Matthiasa Toffla ruszyły wiosną 1876 r. Uroczyście złożono pod fundamentami tzw. Łyński Kamień, duży głaz narzutowy, leżący dotąd na prywatnej posesji. Z kamieniem tym związana jest pewna ciekawostka, bowiem uważano, że jest to ofiarny kamień Prusów. Rzeczywistość była jednak mniej fantazyjna - głaz ten przywieziono z Pola Kurkowego, majątku należącego do właściciela Tracka Georga Beliana. Konsekracja kościoła odbyła się w 1877 r. Przebudowywano go na przełomie XIX i XX wieku ze względu na powiększającą się parafię. Nic to jednak nie dało i zdecydowano o budowie kolejnego kościoła. Zakupiono teren na Nowym Mieście, jednak ostatecznie zbudowano jedynie kościół garnizowy. Wygląd i wnętrze Kościół zbudowany jest w stylu neogotyckim. Jest to świątynia skromna, jak na kościół ewangelicki przystało. Surowa bryła kościoła pozbawiona jest zdobień z wyjątkiem...

strona www:

Noclegi w okolicy

zwiń

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."