Most zakochanych

Most zakochanych
ocena
(ocena 0 / 5, 0 opinii)
strona www
http://

Lokalizacja

Stolica regionu

Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego. Położony jest na Warmii nad rzeką Łyną i liczy sobie już ponad 650 lat. Znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, polskiej części Drogi św. Jakuba, Szlaku Zamków Gotyckich, Szlaku Grunwaldzkim i Szlaku Kopernikowskim.

Wyjątkowe miejsce w Olsztynie to Stare Miasto. Co ciekawe wcale nie jest stare! W 1945 zostało niemal zupełnie spalone. Żołnierze sowieccy grabili, palili i niszczyli wszystko na swojej drodze. Na szczęście ocalały w Olsztynie 2 wspaniałe zabytki: XIV-wieczny zamek i pochodząca z tego samego czasu katedra św. Jakuba. Co więcej, wiele domów Starego Miasta wspiera się na średniowiecznych fundamentach. Nie jest więc aż tak źle ze "starością" Starego Miasta w Olsztynie.

Kłódka miłości


Kłódka miłości to piękna forma wyrażania miłości przez osoby zakochane, w postaci kłódki, na której umieszcza się inicjały zakochanych i ewentualnym krótkie wyznanie miłosne. Kłódkę taką można zawiesić np. na moście.

Zwyczaj ten pochodzi z Florencji. Uczniowie szkoły Sanita in Costa San Giorgio zabierali kłódki ze swoich szafek szkolnych i wieszali je z wyznaniami miłosnymi na Ponte Vecchio. Zwyczaj stał się popularny dzięki pisarzowi Federico Moccia i jego powieści "Tylko Ciebie chcę" z 2006. Od tego czasu w większości krajów europejskich istnieją miejsca, gdzie masowo wiesza się kłódki miłości. W Polsce jest również ich sporo, m.in. jedno takie miejsce jest w Olsztynie.

Zakochani welcome


W Olsztynie zakochani wieszają swoje kłódki na moście na Łynie, na tyłach zamku. Kluczyk wrzucają do rzeki. Zwyczaj przyjął się do tego stopnia, że zaczyna brakować miejsca na moście. A zakochani turyści, za każdym razem gdy są w Olsztynie, odnawiają swoje wyznanie nową kłódką. Szczerze radzimy władzom Olsztna wyznaczyć nowe miejsce na wzruszające wyznania zakochanych.