Zobacz także

Olsztyn zaprasza na 8. edycję Warmińskiego Jarmarku Świątecznego

A A

jarmark warmiński,  jarmark warmiński olsztyn

Zobacz również

Przed Bożym Narodzeniem na rynkach polskich miast goszczą świąteczne kiermasze i jarmarki. Jedną z największych imprez tego typu w naszym regionie jest Warmiński Jarmark Świąteczny, który już po raz ósmy odbędzie się w Olsztynie. Gościem specjalnym będzie Święty Mikołaj.

Aby poczuć bożonarodzeniową atmosferę wystarczy przyjechać na olsztyńską starówkę, gdzie zostaną rozstawione kolorowe stragany z rękodziełem, ozdobami i świątecznymi smakołykami. Dodatkową atrakcję stanowić będą świetlne iluminacje na ścianach kamienic a także występy kolędników.

Do Olsztyna przyjeżdżają nie tylko mieszkańcy Warmii i Mazur, ale również osoby z innych regionów. Jest to bowiem jedyna okazja, by przeżyć spotkanie z prawdziwym Mikołajem – tym, który na co dzień mieszka w lapońskim Rovaniemi. Z jego wizytą związane będą warsztaty kulinarne oraz spotkanie z Anną Soisalon-Soininen. Wiceprezes Towarzystwa Polska-Finlandia opowie o świątecznych tradycjach charakterystycznych dla Laponii.

Niżej przedstawiamy program VIII Warmińskiego Jarmarku Świątecznego (15-18 grudnia 2016)


15 grudnia, czwartek
17:00 uroczyste otwarcie jarmarku
17:20 występ chóru Collegium Musicum
18:00 występ Teatry Szkot
19:00 występ zespołu Kaczki z Nowej Paczki

16 grudnia, piątek
16:00 kolędowanie i jasełka w wykonaniu dzieci i młodzieży
17:30 czytanie „Opowieści Wigilijnej”
18:00 występ chóru dziewczęcego Cantabille
18:30 stand up Wiesława Niderausa
19:00 występ zespołu Dybzaki z Grunwaldu

17 grudnia, sobota
14:00 kolędowanie z Łukaszem Jędrysem
14:30 animacje dla dzieci „Remmic w Krainie Lodu”
15:00 występ Chóru Bacallarum
15:30 spotkanie ze św. Mikołajem z Rovaniemi
17:10 występ Świątecznej Kapeli z Dobrego Miasta
17:50 Rodzinny Konkurs Muzyczny „Jaka to kolęda”
18:00 występ Świątecznej Kapeli z Dobrego Miasta
18:50 występ uczniów ze szkoły muzycznej
19:25 czytanie „Opowieści Wigilijnej”
19:50 występ Świątecznej Kapeli z Dobrego Miasta
21:00 występ zespołu Horpyna

18 grudnia, niedziela
13:00 kolędowanie z Łukaszem Jędrysem
13:30 animacje dla dzieci „Remmic i Epoka Lodowcowa”
14:10 spektakl „Królowa Śniegu”
15:00 animacje i pokazy taneczne
16:00 występ zespołu ludowego Kalina z Rogóża
16:45 czytanie „Opowieści Wigilijnej”
17:15 występ zespołu Czesław Band z Runowa
18:00 występ kabareciarzy Andrzeja Brzozowskiego i Wiesława Niedarusa
19:25 czytanie „Opowieści Wigilijnej”
20:00 występ duetu Zanoza

Źródło: jarmark.olsztyn.eu

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."