Zobacz także

Olsztynecki skansen zaprasza na Święto Ziół

A A

olsztynek muzeum,  skansen olsztynek,  olsztynek imprezy,  regionalne święto ziół olsztynek

Zobacz również

W najbliższy poniedziałek skansen w Olsztynku będzie pachniał ziołami… Tego dnia w muzeum odbędzie się Regionalne Święto Ziół, które będzie okazją do bliższego poznania tradycji naszych przodków. Zwiedzający mogą też liczyć na dobrą zabawę i wiele atrakcji.

Impreza, która odbędzie się 15 sierpnia 2016 w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, nawiązuje do ludowej tradycji obchodzenia uroczystości Matki Boskiej Zielnej. Gospodynie szły do kościoła z bukietami polnych kwiatów, ziół oraz zbóż. Później, poświęcone, chroniły obejście przed nieszczęśliwymi wypadkami.

Regionalne Święto Ziół w Olsztynku przypomina turystom o tym starym zwyczaju. Chętni będą mogli własnoręcznie wykonać bukiety, które poświęcą w zabytkowym kościele. Ale nie zabraknie też typowo świeckich rozrywek.

Tradycyjnie już na gości czekać będą stoiska z lokalną żywnością – miodami, ciastami, kulinariami oraz oczywiście ziołowymi produktami. Swoje wyroby przywiozą również wytwórcy rękodzieła. Ludowe wyroby będzie więc można kupić, ale także, dzięki przygotowanym w skansenie warsztatom, spróbować przygotować własnymi siłami. Chętni poznają tajniki wyrobu świec czy stemplowania tkanin. Dodatkową atrakcją będą projekcje bajek oraz filmów o tematyce zielarskiej.

Na scenie wystąpią zespoły ludowe Mazurskie Kwiaty, Zespół Pieśni i Tańca Jedwabno oraz Kurna Chata. Będzie kolorowo i bardzo radośnie.

Regionalne Święto Ziół odbędzie się 15 sierpnia 2016 w Olsztynku. Początek o godzinie 10:00.

 

Źródło: muzeumolsztynek.com.pl

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."