Muzeum Budownictwa Ludowego  (Muzea)

Leśna 23 Olsztynek

Muzeum Budownictwa Ludowego
telefon

519... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

Olsztynek wart odwiedzenia Olsztynek (zwany też Małym Olsztynem) jest miastem położonym ok. 28 km od Olsztyna. Powstał przy zamku krzyżackim. Pierwsza o nim wzmianka pochodzi już z 1351 r., jednak nadanie praw miejskich to 1359 r. W Olsztynku 1764 r. urodził się Krzysztof Celestyn Mrongowiusz - obrońca polskości w zaborze pruskim, językoznawca, jeden z pierwszych badaczy folkloru Kaszubów. Od nazwiska Mrongowiusza pochodzi współczesna nazwa Sensburga (Mrągowa). Zwiedzanie Olsztynka i jego okolic zajmuje dużo czasu! Jest tam wiele miejsc godnych uwagi. Oto lista niektórych z nich, tych "najgodniejszych": - fragmenty murów miejskich z basztami - kościół ewangelicki z plebanią (miejsce urodzenia Mrongowiusza) - zamek krzyżacki użytkowany od niemal dwóch stuleci jako szkoła. Uczył się w niej wybitny niemiecki bakteriolog, laureat pierwszej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny - Emil Behring, twórca szczepionki przeciwko tężcowi. - cmentarz żydowski (w jego miejscu znajduje się...

strona www:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."