Zobacz także

Operacja Boyen 2017 w Giżycku

A A

twierdza boyen giżycko,  operacja boyen giżycko

Zobacz również

Muzeum Twierdzy Boyen
Turystyczna 1

Operacja Boyen to czterodniowy cykl imprez oparty na autentycznych wydarzeniach z sierpnia 1914 roku. Publiczność będzie uczestniczyć w dynamicznych rekonstrukcjach oraz interesujących warsztatach – impreza rozpoczyna się w czwartek 10 sierpnia!

Najbliższe dni, 10-13 sierpnia 2017, poświęcone będą wydarzeniom z okresu I wojny światowej zwanej Wielką Wojną. Operacja Boyen 2017 to bez wątpienia jedna z najlepszych tego typu imprez w kraju. Rozpocznie się w czwartek 10 sierpnia o godzinie 17:00 małą inscenizacją wojenną oraz prezentacją grup rekonstrukcyjnych.

Szukasz noclegów w Giżycku? Wejdź i zobacz: Noclegi w Giżycku

Na piątek zaplanowano inscenizację wojenną, ukazującą walki na froncie zachodnim I wojny światowej. Podczas tego widowiska zaprezentowana zostanie artyleria w postaci czołgów Renault FT17, samochód opancerzony Peugeot wz. 1918 oraz karabiny maszynowe – to wszystko o godzinie 14:00 na majdanie Twierdzy Boyen.

Również w piątek, w Lesie Miejskim Kolejna odsłona Operacji Boyen z małą inscenizacją walk na froncie wschodnim (godz. 17:00), a o 22:00 spektakularny pokaz fajerwerków.

Jakie atrakcje planowane są na sobotę? Już od godziny 11:00 w pasażu portowym będą się zbierać grupy rekonstrukcyjne, biorące udział w prezentacji uczestników Operacji Boyen 2017. Później wezmą udział w defiladzie historycznej, która ulicami miasta przejdzie do Twierdzy Boyen.

Najważniejszym punktem Święta Twierdzy Boyen będzie „BÓJ O TWIERDZĘ”. To największa inscenizacja w okresu Wielkiej Wojny, z udziałem około 300 rekonstruktorów z Polski, Litwy, Rosji, Białorusi i Niemiec, kawalerią konną i pokazem kaskaderskim, pirotechniką filmową, ciężkimi karabinami maszynowymi oraz artylerią. Początek o godzinie 17.00 na majdanie Twierdzy Boyen.

Niedziela 13 sierpnia to rozstrzygnięcie konkursu dioram historycznych, które będą prezentowane przez cały czas Operacji Boyen 2017, oraz pokaz wyszkolenia i wyposażenia Wojska Polskiego, przygotowany przez 15 Giżycką Brygadę Zmechanizowaną.

Podczas Święta Twierdzy Boyen na dziedzińcu twierdzy zorganizowany będzie jarmark z regionalnymi kulinariami, rękodziełem, antykami, militariami oraz wieloma innymi stoiskami.

Chętnym do udziału w wydarzeniach przypominamy, że wstęp do Twierdzy Boyen jest biletowany. Jednak w tym roku organizatorzy przygotowali duże ułatwienie, jakim jest możliwość kupienia biletów on-line (wszystkie szczegóły dostępne są na stronie internetowej Twierdzy Boyen – twierdzaboyen.pl).

Źródło: UM Giżycko

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."