Kościół św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Ornecie

Kościół św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Ornecie
telefon
(55) 2421115
strona www
http://www.orneta.parafia.info.pl

Lokalizacja

Orneta to niewielkie warmińskie miasteczko z wieloma zabytkami. Wśród nich: gotycki kościół z XIV wieku św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, cerkiew św. Mikołaja i gotycki ratusz z XIV wieku, na którego wieżyczce znajduje się najstarszy na Warmii dzwon (z 1384 roku).

 

Warmia czy Mazury

Niewiele osób dostrzega różnice pomiędzy Warmią i Mazury, a są to dwie zupełnie różne krainy historyczne. Nazwa Warmia wzięła się od pruskiego plemienia Warmów. Ich grodem była prawdopodobnie Orneta. Warmia jest jedną z krain historycznych dawnych Prus. Była siedzibą biskupów warmińskich, stąd wiele jej zabytków to zamki kapituły warmińskiej, kościółki, sanktuaria, kapliczki i krzyże przydrożne - stąd  często mawia się "Święta Warmia". Tradycje katolickiej Warmii (w odróżnieniu od Mazur, gdzie dominował ewangelicyzm) zachowały się w wyglądzie wsi i miasteczek (np. kapliczki przydrożne) oraz w obyczajach. Historyczna odrębność Warmii została uszanowana w nazwie województwa warmińsko-mazurskiego.

Zachęcamy do odwiedzenia jednego z warmińskich miast - Ornety (która w 2013 roku kończy 700 lat). Jest to spokojne, urocze miasteczko z bogatą historią i wieloma zabytkami.

Kościół niczym zamek


Kościół św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty jest ogromny. Na pierwszy rzut oka wydaje się zamkiem. Rzeczywiście został wybudowany z rozmachem, ponieważ Orneta była kiedyś stolicą biskupstwa warmińskiego.

Kościół rozpoczęto budować w 1350 r. z inicjatywy biskupa Hermana z Pragi. Z czasem w kolejnych latach dokonywano różnych rekonstrukcji kościoła, np. w I poł. XV w. dobudowano przy nawach kapliczki. Pierwszego poświęcenia świątyni orneckiej dokonał biskup warmiński Henryk III Sorbom w 1379 roku ku czci Boga Wszechmogącego, Chwalebnej Dziewicy Maryi i św. Jana Ewangelisty. W czasie drugiej konsekracji w 1494 r. świątynia otrzymała za swoich patronów Jana Chrzciciela i Jana Ewangelistę.

Kościół jest piękny i z zewnątrz i od środka. Przyjrzyjcie się pięknym i unikatowym ceramicznym dekoracjom na zewnętrznych ścianach kościoła. Powstały one w latach 1390-1450.

Kościół pierwotnie posiadał  14 bocznych ołtarzy, z których do dzisiaj zachowało się jedynie 5. Jego wnętrze jest bardzo bogate. Wymienić warto chociażby:
- ołtarz główny i ambonę z XVIII w.
- organy
- ołtarz różańcowy o cechach rokokoka z 1761
- grupę malowideł Koronacji NMP z ok. 1750 r, z niezachowanego ołtarza
- przedstawienie Matki Boskiej w płaszczu opiekuńczym z XVII w.
- umieszczona w skarbcu późnogotycka monstrancja
- gotycki krzyż z XV w.
- żyrandol z 1576 r.
- mosiężny lawaterz
- portret kardynała Stanisława Hozjusza z 1570 r.