⛵️ DWÓR SOSNOWO ⚓️ modrzewiowe apartamenty nad jeziorem  (Apartamenty)

 3 Pojezierce

⛵️ DWÓR SOSNOWO ⚓️  modrzewiowe apartamenty nad jeziorem
ilość miejsc
14 (2 apartamenty)
ceny od
telefon

601... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM
standard

Dwór Sosnowo

Temat filmu: Mój film 1 MAZURSKA POSIADŁOŚĆ JAK Z BAJKI, TU ZAPOMNISZ O CAŁYM  ŚWIECIE Przepiękne miejsce wśród mazurskich lasów i łąk dla wszystkich ceniących sobie prywatność, ciszę i komfort.  • Prywatna plaża, kilometr linii brzegowej, woda 1 klasy czystości.  • Jezioro o powierzchni 1200 hektarów w administracyjnej strefie ciszy.  • Dwa pomosty (na jeziorze i zatoce) oraz mostek na prywatną wyspę 1,5 hektara. • "Zdrowe" budynki z naturalnych materiałów: drewno, kamień, miedź, ceramika.    • Dla każdego bezpłatny internet WiFi, telewizor z płaskim ekranem oraz parking. • Na 15 hektarach zalesionego i ogrodzonego terenu znajdują się trzy drewniane domy.

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."