Muzeum Mazurskie  (Muzea)

 1 Owczarnia

Muzeum Mazurskie

Wieś Owczarnia położona jest przy drodze Kętrzyn-Giżycko, jednak nie bezpośrednio, bo należy z niej skręcić i jechać 3 km przez las piaszczystą drogą. Już ta droga, po której jadąc zostawiamy za sobą kłęby piasku, wprowadza nas w odpowiedni klimat - klimat mazurski, sielski, wiejski. I docieramy do Muzeum - autentycznego, mazurskiego, fantastycznego. Jesteśmy w Owczarni. Ocalić od zapomnienia Nazwa "Owczarnia" pochodzi od wyspy na jeziorze, na której hodowano owce. Jeziora już nie ma, ale pozostało wspomnienie, przechowywane jak relikwia w Muzeum. W Owczarni w XIX wieku istniał majątek ziemski, który był tak zadłużony, że przejęło go państwo w latach 30. XX wieku. Powstały tam 4 gospodarstwa rolne. To, co zostało po majątku wykupiła przed wojną rodzina Rohde (1938 r.). Co ciekawe, właścicielka mająteczku w czasie II wojny światowej zajmowała się rabatami kwiatowymi w Wilczym Szańcu. Nadszedł styczeń 1945 r. Dwór i część zabudowań uległy zniszczeniu. Pozostał folwarczny...

strona www:

Restauracje w okolicy

zwiń

Noclegi w okolicy

zwiń

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."