Domek letniskowy w Piasutnie 5 os. k/Szczytna,Mazury  (Domki)

Piasutno  2C Świętajno

Domek letniskowy w Piasutnie 5 os. k/Szczytna,Mazury
ilość miejsc
10 (2 apartamenty)
ceny od
telefon

501... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM
standard

Piasutno jest wioska położoną ok. 20 km od Szczytna, otoczona lasami Puszczy Piskiej i znajdującą się nad brzegami jeziora o tej samej nazwie. We wsi jest bardzo spokojnie, domki w postaci podwójnego bungalowu znajdują się na jej skraju. Dzięki temu nasi goście mają zapewnioną ciszę i wspaniały widok  na las z okien mieszkania. Działka ma ok. 1000 m  jest ogrodzona i porośnięta trawą, co stwarza możliwość grania w piłkę, babingtona lub w inne gry. Na terenie jest miejsce na ognisko, garaż (możliwość schowania rowerów ), piaskownica dla dzieci. Mieszkania są zbudowane identycznie, każdy z domków posiada: -   pokój dzienny ok.20 m. z telewizorem, radiem, kanapą, kącikiem jadalnym -  aneks kuchenny z pełnym wyposażeniem (duża lodówka, kuchnia gazowa z piekarnikiem, butla 11 kg, naczynia, garnki) -   dwie sypialnie, w pierwszej są : 2 tapczany pojedyncze, regał, lampka nocna;     w drugiej jest kanapa, tapczan pojedynczy, szafa, szafka nocna. Jest 5 kompletów pościeli (bez...

strona www:

Zapytaj o ofertę

Pobyt w dniach: do:
kod z obrazka: Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
ilość osób: ilość pokoi:
imię i nazwisko:
telefon:
e-mail:

Cennik szczegółowy

Apartament 3-pokojowy 5-osobowy (2)

img3
  • za apartament od 125 PLN

img3
  • za apartament od 125 PLN

pokaż wszystkie  

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."