Izba Pamięci Ernsta Wiecherta

Izba Pamięci Ernsta Wiecherta
ocena
(ocena 0 / 5, 0 opinii)
telefon
(89) 742 14 77
strona www
http://

Lokalizacja

Leśna Izba Pamięci Ernsta Wiecherta mieści się w Leśniczówce Piersławek. Jest to miejsce poświęcone życiu i twórczości wybitnego niemieckiego pisarza.

Leśniczówka Piersławek to dom rodzinny artysty. Została wybudowana w roku 1883, a pięć lat później na świat przyszedł tu mały Ernst. Rodzina Wiechertów należała do osadników niemieckich, ale ich korzenie sięgały również Francji, Litwy i Polski.

Ernst Wiechert w leśniczówce spędził dzieciństwo i młodość. Wpływ natury będzie widoczny w jego światopoglądzie ukazanym na kartach kilkunastu powieści oraz kilkudziesięciu krótszych form prozatorskich. Jego odwaga w pisaniu i poruszanie trudnych tematów w swoich dziełach sprawiła, że trafił do obozu koncentracyjnego.

Ekspozycja poświęcona pisarzowi została przygotowana przez nadleśnictwo Strzałowo oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W leśniczówce można obejrzeć między innymi dzieła Ernsta Wiecherta, druki okolicznościowe oraz prywatne dokumenty artysty.

Leśniczówka Piersławek leży na trasie wielu ścieżek edukacyjnych, dlatego strudzeni wędrowcy mogą odpocząć tu przy ławach i stolikach, a także rozpalić ognisko.

Izba otwarta jest od początku maja do końca września, od wtorku do soboty w godzinach 9:00-15:00.

 

Koszt biletu wstępu to 6 zł od osoby.

 

Źródło: www.strzalowo.olsztyn.lasy.gov.pl