Zobacz także

Piknik historyczny z Wikingami w Mazurolandii

A A

park miniatur gierłoż,  gdzie na mazury,  co zobaczyć na mazurach,  co robić na mazurach,  mazurski park atrakcji,  co warto zobaczyć na mazurach,  park miniatur mazury

Lato w Mazurolandii upłynie pod znakiem letnich pikników historycznych. Pierwszy odbędzie się już w najbliższą niedzielę, a jego uczestnicy będą mogli przenieść się do czasów średniowiecza i poznać życie, kulturę i sztukę wojenną walecznych Wikingów.

W niedzielę 13 lipca „Mazurolandia” w Gierłoży zamieni się w prawdziwe obozowisko Wikingów, którym towarzyszyć będą także plemiona słowiańskie. Dla odwiedzających przygotowano szereg atrakcji, takich jak walki wojów, starcia pomiędzy Słowianami a Wikingami czy zdobywanie osady.

Po południu odbędzie się bardzo widowiskowa rywalizacja w kręgach honoru i zdrady. Sędzia wybierze zawodnika, a ten wyznaczy dla siebie rywala – kolejni zwycięzcy będą postępować w taki sam sposób, aż do wyłonienia zwycięzcy. Prawdziwą gratką dla widzów jest fakt, że krąg honoru odbywa się z przestrzeganiem wszystkich zasad dotyczących cięć, uderzeń, przestrzega kanonów rycerskiej sztuki walki, zaś krąg zdrady znosi powyższe reguły. Wojowie walczą do momentu, kiedy jeden z nich się podda.

Podczas pikniku wszyscy będą mogli przejść szkolenie, jakie musiano odbyć, by zostać wojem. Dla najmłodszych spośród publiczności przygotowano serię gier plebejskich, które dawniej dostarczały rozrywki dzieciom w średniowieczu. Będzie więc można spróbować przeciągania liny, walki na tarczach oraz w kręgu na jednej nodze i wielu innych gier.

Impreza będzie okazją do podpatrzenia, jak wyglądało codzienne życie w średniowiecznym żołnierskim obozowisku. Chętni nie tylko je zwiedzą, ale również otrzymają szansę przymierzenia stroju lub uzbrojenia, czy wzięcia udziału w warsztatach dawnych rzemiosł (garncarskich, snycerskich lub kowalskich). Na chętnych do spróbowania dawnej kuchni, czekać będzie tradycyjny podpłomyk.

Szczegółowy plan pikniku historycznego:
10.00 – rozpoczęcie pokazów: przedstawienie kontekstu historycznego – pokaz strojów i wyposażenia obozowego
10.30 – pokaz rynsztunku i uzbrojenia
11.00 – gry plebejskie dla dzieci
11.30 – atak na obóz: walka zbiorowa 5x5 wojów
12.00 – starcie łuczników z wojami zbrojnymi
12.30 – opowieść o wyposażeniu obozowym i życiu codziennym
13.00 – pokaz rynsztunku
13.30 – zmagania zapaśnicze: 3x3 wojów walka 1x1 wojów
14.00 – gry plebejskie dla dzieci
14.30 – historia drużyn (saga o Eryku Rudym i saga o Grenlandczykach)
14.45 – starcie łuczników z wojami zbrojnymi
15.00 – pokazy fechtunku
15.30 – bitwa: walka zbiorowa 5x5 wojów
16.00 – droga wojownika: turniej, w którym uczestnicy wykazują się umiejętnością posługiwania różnymi rodzajami broni
16.30 – walka w kręgach: krąg honoru oraz krąg zdrady
17.30 – zakończenie

Do udziału w pikniku historycznym uprawnia zakup standardowego biletu wstępu do „Mazurolandii”.

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Oliwai Fajnai - Wałcz 2018-01-03 16:32 (użytkownik niezalogowany)

ile kosztuje bilet?

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."