Chata Warmińska nad Jeziorem Kośno  (Domki)

Łajs 1a Łajs

Chata Warmińska nad Jeziorem Kośno
ilość miejsc
6 (1 domek)
ceny od
telefon

533... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM
standard

Ptasie królestwo między jeziorami

Chata Warmińska – to stylowy, całoroczny dom położony na historycznej granicy Warmii i Mazur w miejscowości Łajs w Rezerwacie „Jezioro Kośno”. To wyjątkowe miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć w otoczeniu przyrody Puszczy Napiwodzko-Ramudzkiej, obserwować orły bieliki i inne rzadkie ptaki, nazbierać grzybów i jagód, powędkować w Rezerwacie „Jezioro Kośno” bądź tez popracować twórczo z dala od zgiełku miasta. Można tu również aktywnie spędzić czas na rowerowych leśnych szlakach. Miejsce adresowane jest szczególnie dla rodzin, grupy przyjaciół, ludzi chcących „zaszyć się”, oderwać się od cywilizacji i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Zapraszamy do spędzania urlopów, świąt i weekendów. Chata Warmińska – to nowy, całoroczny, klimatyczny dom dla 6 osób, posiadający dwie sypialnie z łazienkami, dwie antresole, salon z aneksem kuchennym i kominkiem. Z salonu jest bezpośrednie wyjście na duży, zadaszony taras. Dom jest położony na ogrodzonej i oświetlonej posesji....

strona www:

Zapytaj o ofertę

Pobyt w dniach: do:
kod z obrazka: Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
ilość osób: ilość pokoi:
imię i nazwisko:
telefon:
e-mail:

Cennik szczegółowy

Domek 6-osobowy (1)

img3
  • za domek od 450 PLN

pokaż wszystkie  

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."