Zobacz także

Poczuj świąteczny klimat w Giżycku

A A

wydarzenia giżycko,  jarmark bożonarodzeniowy giżycko

W Giżycku odbędzie się impreza, która pozwoli mieszkańcom miasta i turystom jeszcze lepiej wczuć się w świąteczny klimat. Będzie to Bożonarodzeniowy Jarmark – w tym roku po raz pierwszy połączony z miejską wigilią.

W najbliższą niedzielę warto przyjść na Pasaż Portowy w Giżycku, który zamieni się w miejsce jak z bożonarodzeniowej opowieści. Będzie to głównie zasługa wystawców, prezentujących swoje produkty na odświętnie przybranych stoiskach. Zwiedzający będą więc mogli kupić unikalne ozdoby świąteczne oraz wyjątkowe specjały.

Bożonarodzeniowy Jarmark w Giżycku będzie okazją nie tylko do kupienia przepięknych bombek i świecidełek. W programie dnia znalazły się między innymi warsztaty rękodzielnicze dla dorosłych oraz mnóstwo atrakcji dla dzieci. O dobry nastrój najmłodszych zatroszczy się zespół Bim Bam Bom, który zaprosi maluchy do wspólnych zabaw i konkursów, oraz na spotkanie ze śpiewającym Mikołajem.

Nie zabraknie też okazji do wspólnego kolędowania – także z zespołem Relax ‘74, który tego dnia da koncert.

Wizyta na Jarmarku Świątecznym będzie też dobrą okazją, by podzielić się swoim dobrym sercem z potrzebującymi. Organizatorzy zachęcają wszystkich do udziału w akcji Świąteczne Anioły. Jest to zbiórka funduszy na zakup paczek świątecznych dla najuboższych dzieci z Giżycka i okolic miasta – znajdą się w nich między innymi zabawki i gry edukacyjne. Dzięki tym prezentom ich gwiazdka okaże się bardziej radosna i kolorowa.

Program Jarmarku Bożonarodzeniowego 2017 w Giżycku


9:00 początek Kiermaszu Świątecznego
11:00 oficjalne otwarcie (prezentacja stoisk, świąteczne warsztaty rękodzielnicze)
12:00 atrakcje dla dzieci: piosenki świąteczne, zabawy i konkursy, spotkanie z Mikołajem
13:30 wspólne śpiewanie kolęd, koncert zespołu Relax ‘74
16:00 zakończenie

Zapraszamy do Giżycka w najbliższą niedzielę 17 grudnia 2017.

Źródło: UM Giżycko

fot. SKPhotography (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."