Zobacz także

Pomysł na weekend? Kierunek dawny Heilsberg

A A

lidzbark warmiński zamek,  lidzbark warmiński atrakcje,  wydarzenia lidzbark warmiński

Zobacz również

Wiosna i lato to na Warmii i Mazurach czas wielu imprez i interesujących wydarzeń. Wśród nich znaleźć można między innymi rekonstrukcje historyczne z bitwą pod Grunwaldem na czele. Jednak czekając na pojawienie się rycerzy na grunwaldzkich polach, warto w połowie czerwca wybrać się do Lidzbarka Warmińskiego. W mieście organizowana jest bowiem rekonstrukcja dawnej napoleońskiej bitwy – i to z dużym rozmachem.

Kierunek Heilsberg


Heilsberg to dawna nazwa Lidzbarka Warmińskiego, miasta, które było świadkiem wielu ważnych wydarzeń – takich jak duża bitwa wojsk napoleońskich ze zjednoczonymi siłami Prus i Imperium Rosyjskiego, tzw. IV koalicji. Miała ona miejsce 10 czerwca 1807 roku, walczono zaciekle przez wiele godzin, a straszny wojenny spektakl ucichł na dobre dopiero rankiem następnego dnia.

Była to jedna z największych bitew Napoleona, jakie stoczył na ziemiach, które obecnie należą do Polski. Walczyło w niej około 140 tysięcy żołnierzy – co ciekawe, mimo dużych strat Francuzów nie została rozstrzygnięta. Cesarz wycofał się, by uderzyć na lewe skrzydło Rosjan…

W dziejach Lidzbarka Warmińskiego było to ważne wydarzenie. Od kilkunastu lat organizowane są rekonstrukcje bitwy pod Heilsbergiem, cieszące się dużym zainteresowaniem turystów. Poza emocjami na polu bitewnym, przyciągają ich również atrakcje, które z roku na rok są coraz większe.

Interesuje cię udział w wydarzeniu? Trwa ono cały weekend, więc wejdź i zobacz: Noclegi w Lidzbarku Warmińskim

Rekonstrukcja historyczna bitwy pod Heilsbergiem


W roku 2018 przypada 211 rocznica bitwy, a jej obchody będą zamykać się w dniach o 15 do 16 czerwca. Oznacza to, że organizatorzy przygotują sporo atrakcji, przede wszystkim nawiązujących do historii – zwiedzający zobaczą, jak żyli ówcześni ludzie, co ich bawiło, co nosili itp. – ale też będzie można wziąć udział w koncertach i warsztatach.

Rekonstrukcja bitwy odbędzie się 16 czerwca o godzinie 16:00 na polach sąsiadujących z Termami Warmińskimi. Tam też skupią się wydarzenia związane z Jarmarkiem Historycznym. Niżej przedstawiamy program udostępniony przez organizatorów.

Piątek, 15 czerwca
11:00 – 19:00 Wielki Jarmark Dawnych Zawodów – w programie darmowe pokazy i warsztaty oraz degustacja potraw, przygotowanych według dawnych przepisów / scena plenerowa przy Lidzbarskim Domu Kultury
12:00 VI Przegląd Teatralny Amatorskich Inscenizacji Historycznych / scena plenerowa przy Lidzbarskim Domu Kultury
17:00 Koncert Ani Brody / scena plenerowa przy Lidzbarskim Domu Kultury
20:00 Bal Oficerski ku czci Henryka Dąbrowskiego – chętni do udziału w balu proszeni są o założenie strojów z epoki; w programie imprezy znalazł się również pokaz XIX-wiecznych tańców i muzyki / krużganki zamku biskupów warmińskich

Sobota, 16 czerwca
11:00 – 19:00 Jarmark Historyczny / pole bitwy przy Termach Warmińskich
11:00 – 15:00 Zwiedzanie obozu / pole bitwy przy Termach Warmińskich
12:00 Pokaz musztry / pole bitwy przy Termach Warmińskich
13:00 Pokaz XIX-wiecznej mody / pole bitwy przy Termach Warmińskich
14:00 Pokaz wytwarzania XIX-wiecznych perfum i kosmetyków / pole bitwy przy Termach Warmińskich
16:00 Rekonstrukcja Bitwy pod Heilsbergiem / pole bitwy przy Termach Warmińskich
18:00 – 19:00 Zwiedzanie obozu / pole bitwy przy Termach Warmińskich
19:00 Potańcówka przy muzyce na żywo / pole bitwy przy Termach Warmińskich

Źródło informacji o programie wydarzenia – Lidzbarski Dom Kultury LDK.

Fot. ilustracyjne: peter89ba (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."