Zobacz także

Pomysł na weekend? Malownicze Braniewo!

A A

co zwiedzać na warmii,  ciekawe miejsca na warmii i mazurach,  ciekawe miejsca w braniewie,  co zwiedzać w braniewie

Zobacz również

Gdzie warto pojechać na weekend? Jednym z najlepszych kierunków jest spokojna Warmia i jedno z ciekawszych miasteczek – Braniewo.

W Braniewie czas płynie leniwie, w końcu miasteczko należy do sieci miast Citta Slow, których symbol stanowi ślimak. Choć życie toczy się ustalonym rytmem, to turysta na pewno nie będzie narzekał na brak atrakcji i nudę!

Poznaj pierwszą stolicę Warmii


Obecnie za rolę stolicy regionu dla większości Polaków pełni Olsztyn. Jednak setki lat temu to Braniewo było liczącym się ośrodkiem. Jego początki sięgają czasów pruskich, gdy na terenie zajmowanym przez współczesne miasto znajdowała się osada. Później ziemie zostały podbite przez Krzyżaków i to właśnie oni dali początek Braniewu.

Braniewo szybko zyskało prawa miejskie – stało się to w 1280 r. Nic dziwnego, gdyż jako port miasteczko prężnie się rozwijało, należało nawet do Związku Hanzeatyckiego. Jednak rosnąca konkurencja, w postaci między innymi Elbląga i Gdańska, oraz niski poziom wód w Zlewie Wiślanym stanęły na przeszkodzie dalszemu budowaniu potęgi gospodarczej Braniewa. Na szczęście w XVI wieku pojawili się jezuici…

Dzięki nim miasto zyskało znaczenie jako ośrodek kulturalny. Ojcowie założyli bowiem kolegium, przy którym działało gimnazjum, seminaria oraz drukarnię. Słynne były również zbiory biblioteki braniewskiej – niestety zostały zrabowane przez Szwedów podczas potopu i nigdy już nie powróciły tam, gdzie ich miejsce. To zresztą najazd sąsiadów zza morza stał się jedną z przyczyn upadku znaczenia Braniewa. Kolejne to rozbiory oraz rozwiązanie zakonu jezuitów – wszystko to przyczyniło się do marginalizowania miasta i zepchnęło je do roli prowincjonalnej miejscowości.

Jednak dzisiaj Braniewo nie ma się czego wstydzić. Jest to bowiem malowniczy ośrodek, urzekający wspaniałymi zakątkami, który każdy turysta powinien odkryć.

Co warto zobaczyć w Braniewie


Najważniejszymi zabytkami w mieście są budowle sakralne na czele z bazyliką św. Katarzyny. Świątynię budowano przez sto lat (od 1343 do 1442 r.), utrzymana jest w stylu gotyckim z przepięknym sklepieniem doświetlonym dzięki licznym smukłym oknom. Warto zobaczyć również późnogotycki kościół św. Antoniego oraz barokowe sanktuarium Świętego Krzyża z bogatym wyposażeniem. Znajduje się tam słynący z cudów obraz Tronu Łaski, do którego, według tradycji, strzelano podczas najazdu Szwedów. Trzej żołnierze przeszyli go kulami, a z powstałych otworów popłynęła krew…

Ale Braniewo to nie tylko zabytki sakralne – koniecznie trzeba zobaczyć wieżę bramną, czyli fragment XIII-wiecznego zamku biskupiego, wznoszącego się przed laty nad rzeką Pasłęką. Ciekawą scenerię spacerów stanowią okolice klasztoru św. Katarzyny „Regina Coeli” oraz dawnego kolegium jezuitów. Jedną z atrakcji stanowi także niewielkie zoo, znajdujące się przy ulicy Botanicznej, zajmujące starą średniowieczną fosę.

Braniewo dla aktywnych


Okolice miasta można zwiedzać pieszo lub na rowerze – stworzono bowiem sieć szlaków turystycznych. Wiele jest częścią ogólnopolskich szlaków, jak chociażby Czerwony Szlak Pieszy (Kopernikowski), Szlak Napoleoński czy też słynny Green Velo.

fot. vodolej /AdobeStock

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."