Zobacz także

Powraca Żeglarskie Grand Prix Mrągowa

A A

regaty na mazurach,  żeglarskie grand prix mrągowa,  regaty mrągowo,  regaty w mrągowie

Zobacz również

Jezioro Czos
Nadbrzeżna 1

W tym roku na jezioro Czos ponownie powraca Żeglarskie Grand Prix Mrągowa. Na zawodników i kibiców czekają wielkie sportowe emocje oraz prawdziwa gratka – regatowa premiera nowej łódki Albatros 4.30!

Regaty eliminacyjne Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa ruszają już w najbliższą sobotę. Po raz kolejny odbędą się na jeziorze Czos. W tym roku tradycyjna formuła regat uległa niewielkim zmianom.

W wyniku wysokiej frekwencji, jaką cieszyła się ubiegłoroczna edycja zawodów, liczba imprez eliminacyjnych zostaje zwiększona do pięciu. Oprócz tego absencja lub słabsza dyspozycja na jednej imprezie nie będzie przeszkodą w awansie do ostatecznego finału cyklu.

Podobnie jak w ubiegłym roku rywalizacja toczyć się będzie w dwóch klasyfikacjach – jachtów kabinowych i otwarto pokładowych. Jednak z racji spodziewanych wielu żeglarzy spoza Mrągowa, specjalnie na pierwsze regaty eliminacyjne zostaje wprowadzona nowa kategoria OPEN, w której będzie można ścigać się na dodatkowych żaglach. Jednak wynik rywalizacji w tej kategorii nie zostanie wliczony do końcowego rankingu Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa.

Organizatorzy spodziewają się, że zbliżająca się edycja powtórzy sukces ubiegłorocznych zawodów, podczas których pojawiło się 30 jachtów i ponad 100 miłośników żeglugi. Finały zostały rozegrane na wyczynowych jachtach Delphia 24 One Design, a na najwyższym stopniu podium stanęła załoga Dariusza Bałdygi.

Teraz też nie będzie brakować atrakcji. Już na najbliższej imprezie Siwik Holiday Cup – Mrągowo Open będziemy świadkami polskiej regatowej premiery nowej łódki Albatros 4.30!

Program regat:
godz. 11.00 – otwarcie regat
godz.11.10 – odprawa sterników
godz. 12.00 – start do I wyścigu, krótkodystansowego
ok. godz. 15.00 – start do wyścigu długodystansowego
godz. 19.00 – zakończenie regat i after party – Estrada Cafe & Bar.

Zapisy przyjmowane będą w biurze regat (port Hotelu Mercure Mrągowo Resort & Spa przy promenadzie) od 9:00. Wpisowe wynosi 30 złotych.

avatar

akceptuję regulamin

Mazur Z Mazur 2015-05-15 14:55

Paula, wiesz, że "prawie" robi wielką różnicę?

avatar

Paula - Poznań 2015-05-12 15:06 (użytkownik niezalogowany)

To na Mazurach już prawie lato :) Nie mogę się doczekać!

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."