Zobacz także

Poza głównymi szlakami - w poszukiwaniu wież Bismarcka

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  co zwiedzać na mazurach,  wieże bismarcka mazury

Zobacz również

Region Warmii i Mazur może pochwalić się ciekawą historią, o której, zapatrzeni w przepiękne jeziora, czasami zapominamy. Wystarczy jednak rozejrzeć się wokół, by dostrzec ślady dawnych czasów – takie jak wieże Bismarcka. Gdzie ich szukać i dlaczego znajdują się właśnie w tych miejscach.

Ku czci niemieckiego kanclerza


Otto von Bismarck to jeden z największych mężów stanu swoich czasów. Pełnił urząd premiera Prus oraz kanclerza Rzeszy – i to właśnie on przyczynił się do zjednoczenia Niemiec. Polakom nie może jednak kojarzyć się pozytywnie, gdyż decyzje Bismarcka zapoczątkowały akcję bezlitosnej germanizacji dawnych polskich ziem, które weszły w skład zaboru pruskiego.

Jego rodacy oczywiście doceniali geniusz polityka, co starali się wyrazić przez dziesiątki lat. Na terenie całych Niemiec wznoszono więc wieże – pomiędzy 1869 a 1934 rokiem powstało ich dwieście pięćdziesiąt! Z tego na terenach polskich znalazło się czterdzieści budowli upamiętniających kanclerza (przetrwało tylko siedemnaście).

Wieże Bismarcka znajdują się też na Mazurach… Teraz ruszamy ich śladem.

Wieża Bismarcka w Mrągowie


Mrągowska wieża upamiętniająca rządy Otto von Bismarcka znajduje się na dawnym Wzgórzu Jaenike, na terenie Parku Sikorskiego. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce w 1906 roku. Usytuowana na wzniesieniu, miała dwadzieścia trzy metry wysokości, stanowiła więc doskonały punkt widokowy na całą okolicę. Podziwianie okolic Mrągowa dodatkowo ułatwiały ustawione na szczycie lunety. Nad wejściem do wieży znajdowała brązowa płaskorzeźba przedstawiająca popiersie kanclerza. Zaginęła jednak po 1945 roku.

Turyści, którzy chcieliby zobaczyć wnętrze wieży, mają teraz taką możliwość. Właściciel obiektu udostępnił go zwiedzającym – jest czynny codziennie do godziny 22:00.

Szukasz miejsc noclegowych w Mrągowie? Wejdź i zobacz: Noclegi w Mrągowie

Wieża Bismarcka w Ostródzie


Budowla sławiąca dokonania kanclerza Bismarcka stoi również nad brzegiem Jeziora Drwęckiego (od strony ulicy 3 Maja). Pomysł budowy wieży należał do Zarządu Związku Poległych Bojowników, natomiast autorem projektu został architekt Gruhl.

Od idei do wykonania droga była krótka – ostródzką Wieżę Bismarcka ukończono na początku kwietnia 1902 roku. Do jej budowy użyto kamieni narzutowych, miała duży hol wejściowy, który rozebrano w latach 20. XX w. Podobnie jak w Mrągowie, nad wejściem umieszczono medalion z podobizną polityka, na szczycie wieży znalazło się miejsce na misę ogniową. Było to miedziane naczynie, w którym dwa razy do roku rozpalano ogień – w dzień urodzin Bismarcka oraz podczas przesilenia letniego.

Spędź trochę czasu w mieście i już teraz zobacz: Noclegi w Ostródzie

Wieża Bismarcka w Srokowie


Dwie wymienione przez nas wieże zachowały się w bardzo dobrym stanie. Trudno to jednak powiedzieć o tej, znajdującej się na Diablej Górze nieopodal miejscowości Srokowo. Powstała w 1902 roku jako wieża widokowa – z jej szczytu można było podziwiać wspaniałe Mamry! Wieżę Bismarcka w Srokowie wybudowała lokalna społeczność, trud prac podjęli zarówno ziemianie, jak i włościanie. Dokonywali wpłat, dostarczali materiałów budowlanych, a wykonaniem zajęła się firma z Kętrzyna. Dzięki temu wieżę udało się ukończyć w rok – 13 września 1902 r. Wieża Bismarcka na Diablej Górze była miejscem, w którym uroczyście obchodzono urodziny kanclerza.

Chociaż wojny światowe nie zniszczyły budowli, zrobił to upływający czas. Wieża grozi zawaleniem, o czym ostrzegają tablice. Warto jednak przyjechać w to miejsce, bo samotna, otoczona drzewami konstrukcja robi naprawdę duże wrażenie. Znajduje się przy drodze prowadzącej z Sorkwit do Węgorzewa.

Wieża Bismarcka w Działdowie


W poszukiwaniu mazurskich wież Bismarcka trzeba wybrać się też do Malinowa, wsi leżącej niedaleko Działdowa. Tamtejszą wieżę wybudowano w 1915 roku w miejscu, gdzie znajdował się grób niemieckich żołnierzy. Konstrukcja miała wysokość dwunastu metrów, a na jej szczyt wchodziło się wewnętrznymi schodami. W latach międzywojennych zmieniono patrona wieży – zaczęto nazywać ją Wieżą Wolności. Obecnie budowlna stanowi ruinę.

fot. główne patrick_worldwide (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."