Zobacz także

Przyjedź w ferie na Mazury!

A A

gdzie na ferie zimowe,  ferie zimowe warmińsko-mazurskie,  pomysł na ferie zimowe,  co robić zimą na mazurach

Zobacz również

Już za kilka dni pierwsi uczniowie wyjeżdżają na ferie zimowe. Dwa wolne od szkoły tygodnie warto spędzić w niebanalny sposób. Zapraszamy więc na Mazury!

Ferie zimowe rozpoczynają się 19 stycznia, a kończą 1 marca 2015 roku. Polscy uczniowie wypoczywają w czterech, trwający dwa tygodnie, turach. Jeśli więc planujecie przyjazd na Mazury w tym czasie, właściciele hoteli i pensjonatów są na to przygotowani. Przedstawiamy kilka wybranych ofert wypoczynkowych w Krainie Tysiąca Jezior!

Znajdujący się w Mikołajkach Hotel Mazurska Chata ma w ofercie pobytowej atrakcyjne rabaty. Na gości czekają wygodne pokoje i apartament, a w cenę wliczono noclegi ze śniadaniami, korzystanie z internetu oraz relaks w pomieszczeniu fitness. Istnieje też możliwość wykupienia noclegów ze śniadaniami i obiadokolacjami.

Pałac i Folwark Galiny zaprasza na rodzinne zimowisko z filmowym akcentem! Malownicza okolica pałacu to wymarzona sceneria zimowych spacerów, szaleństw na sankach czy konnych przejażdżek. Oferta na ferie zimowe obejmuje ponadto szereg innych aktywności – między innymi warsztaty filmowe, które poprowadzi aktor Waldemar Błaszczyk, rodzinną akademię kulinarną, udział w grze terenowej czy zajęcia na farmie małych zwierząt. To oczywiście nie wszystko, co przygotowano dla gości Pałacu i Folwarku Galiny na zimę.

Ranczo to gospodarstwo agroturystyczne w miejscowości Jabłonka koło Nidzicy. W ferie zimowe warto przyjechać tu całą rodziną, aby cieszyć się wypoczynkiem na śniegu, a po powrocie ciepłem kominkowego ognia. O dobre samopoczucie gości dbają gospodarze, którzy w razie potrzeby podpowiedzą, jak ciekawie spędzić czas w okolicy.

Villa Sielanka w Ruskiej Wsi koło Węgorzewa również przygotowała ciekawy pakiet pobytowy. Na miejscu czekają wygodne pokoje, kompleks Relax & Spa oraz wypożyczalnia sanek. Dla dzieci przygotowano propozycję zajęć z animatorem. Istnieje też możliwość zorganizowania innych atrakcji – przejażdżek konnych, wędkowania, zwiedzania okolicy – jednak jest to oferta wymagająca dodatkowej opłaty.

Zapraszamy więc zimą na Mazury! Jest to najlepsza okazja do tego, by przekonać się, jak wiele atrakcji oferuje region.

avatar

akceptuję regulamin

Czarnamamba 2015-01-14 16:55

Szkoda, że nie mam ferii, bo kuszą mnie te warsztaty filmowe. Gratuluję! W końcu jakaś oferta z pomysłem!

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."