Zobacz także

Puchar Trzech Gór Warmii i Mazur - już w styczniu!

A A

narty na mazurach,  puchar trzech gór warmii i mazur,  puchar trzech gór warmii i mazur mrągowo

Zobacz również

Puchar Trzech Gór Warmii i Mazur to impreza, bez której trudno w naszym regionie wyobrazić sobie zimę. Dla kibiców to nie lada gratka, bo w rywalizacji biorą udział dziennikarze z całej Polski i regionalni samorządowcy.

Tradycją jest, że w zawodach startują dziennikarze i pracownicy mediów z całego kraju, oraz samorządowcy – przedstawiciele organizatorów Pucharu Trzech Gór Warmii i Mazur. W ramach imprezy przeprowadzane będą otwarte Mistrzostwa Dziennikarzy w narciarstwie alpejskim i  snowboardzie oraz samorządowe zawody w narciarstwie alpejskim.

Sprawdź, gdzie na Mazurach można pojeździć na nartach! Wejdź i zobacz: Ośrodki narciarskie na Mazurach

Inicjatywa ma na celu popularyzację sportów zimowych na Warmii i Mazurach oraz zintegrowanie środowisk. To także świetny sposób na promocję naszego regionu! Jednak tym, co każdego roku przyświeca zawodnikom startującym w pucharze jest świetna zabawa i możliwość pokazania się w innym świetle.

Znane są już terminy trzydniowych zawodów:
20.01.2017  r. – Mrągowo – Góra Czterech Wiatrów
21.01.2017 r. – Wydminy – Ośrodek Mazurski Okrągłe
22.01.2017 r. – Kurzętnik – Kurza Góra

Natomiast jeśli pogoda w tych dniach nie dopisze, organizatorzy przewidzieli też terminy rezerwowe (w dniach 3-5 marca 2017 r.).

Zachęcamy wszystkich do kibicowania!

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."