Zobacz także

Puszcza Romincka - tajemnicze miejsce na Mazurach

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  walory przyrodnicze mazur,  puszcza romincka

Zobacz również

Mazury pełne są niezwykłych zakątków i nieprzebytych lasów. Do takich ciekawych miejsc w regionie należy Puszcza Romincka, nazywana również polską tajgą. Z pewnością warto ją poznać podczas urlopu na Mazurach!

Puszcza Romincka leży przy polsko-rosyjskim pasie granicznym, dlatego podczas wędrówki po leśnych ścieżkach dobrze mieć przy sobie dokument tożsamości. Warto poświęcić czas, by dotrzeć do tego zakątka Warmii i Mazur, gdyż wyprawa gwarantuje naprawdę niesamowite widoki.

Już samo ukształtowanie terenu cieszy oko każdego turysty. W Puszczy Rominckiej dominują bowiem wysokie wzgórza morenowe, porośnięte lasami świerkowymi z niewielką domieszką dębów oraz grabów. Taki krajobraz kojarzy się z północną tajgą – i tak też bywa określana ta mazurska puszcza.

Zwiedzanie Puszczy Rominckiej


Polska część Puszczy Rominckiej od kilkunastu lat ma status parku krajobrazowego, co przyciąga osoby chcące na własne oczy poznać jej przyrodę. Na terenie puszczy wyznaczono zarówno szlaki piesze, jak i rowerowe a także ścieżki przyrodnicze. Są one bardzo wartościowe pod względem walorów widokowych. Szczególnie polecana jest trasa oznakowana kolorem czerwonym. Szlak liczy 46 kilometrów i prowadzi z Gołdapi do Lasu Kumiecie, Statańczyków oraz Pobłędzia. Po drodze można zobaczyć m.in. kwaterę wojsk Luftwaffe, pozostałości po dawnych majątkach oraz dworcach.

Szukasz ciekawych tras turystycznych w regionie? Wejdź i zobacz:
Trasy spacerowe na Mazurach
Trasy rowerowe na Mazurach

Oprócz szlaku czerwonego, turyści mogą poznawać puszczę korzystając ze szlaków: zielnego, niebieskiego i żółtego.

Osoby, które chciałyby odkryć więcej tajemnic Puszczy Rominckiej mogą wybrać wędrówkę ścieżkami przyrodniczymi. Na turystów czeka kilkanaście propozycji, a każda trasa przybliża inne charakterystyczne miejsc lub występujący na tym terenie gatunek zwierząt i roślin. Alternatywą dla ścieżki przyrodniczej są wędrówki z questem, podczas których turyści zmieniają się w poszukiwaczy skarbów.

Stańczyki – ciekawe miejsce Puszczy Rominckiej


Puszcza Romincka znana jest też ze słynnego zabytku techniki, jakim są wiadukty kolejowe we wsi Stańczyki. Wzorowane na rzymskich akweduktach łączą zbocza doliny Błędzianki. Co prawda ruch kolejowy nigdy nie był tam wielki, a po drugiej wojnie światowej całkowicie ustał. Na szczęście mosty nie zostały rozebrane i teraz stanowią turystyczną atrakcję okolicy.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."