Zobacz także

Questingowa przygoda na Mazurach

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  spływy kajakowe krutynią,  gdzie na mazury,  szlaki kajakowe na mazurach ,  co robić na mazurach,  gdzie na mazury na weekend,  gdzie na spływ kajakowy

Questingi to nowy, interesujący pomysł na zwiedzanie – nic dziwnego, że zdobywają coraz większą popularność. Podczas tegorocznych wakacji na Mazurach będzie można wziąć w nich udział i w ten sposób poznać najbardziej interesujące miejsca w regionie.

Questingi to nowa forma zwiedzania przygotowana dla osób, które podczas urlopu chciałyby przeżyć przygodę i dotrzeć do miejsc, które turyści zwykle omijają. Mazurski questing polega na wędrowaniu wyznaczonymi trasami z mapami w ręku i rozwiązywaniu questów, czyli zaszyfrowanych, wierszowanych zagadek.

Questing na Mazurach to inicjatywa Lokalnej Grupy Działania „Mazurskie Morze” we współpracy z Lokalną Grupą Działania „Kraina Mlekiem Płynąca”. Na trzech trasach turystycznych – dwóch kajakowych i jednej rowerowej – opracowano łącznie osiemnaście questów. Rozwiązanie każdego z nic zajmuje około godziny. Swoją przygodę turyści mogą rozpocząć w dowolnym miejscu na wybranej trasie.

Jedną z proponowanych tras jest Szlak Melchiora Wańkowicza, który odtwarza jego kajakową wyprawę przez Mazury. Została ona opisana w książce Na tropach Smętka. Trasa rozpoczyna się na Jeziorze Spychowskim i prowadzi aż do ujścia Pisy do Narwi. Na szlaku czeka dziesięć questów, podczas których można poznać m.in. krainę natury w Krutyniu, rzemieślników z Ukty czy odkryć świetność Wiartelu.

Zrób dłuższy postój w którymś z tych miejsc. Zobacz oferty noclegowe w tych miejscowościach, wejdź:
Noclegi Krutyń
Noclegi Wiartel
Noclegi Ukta

Wielbiciele kajakowych wypraw mogą wybrać szlak kajakowy Śladami Michała Kajki, gdzie czekają trzy questy: w Orzyszu, Ogródku oraz Okartowie. Sama trasa rozpoczyna się na na Jeziorze Zdedy, a kończy w Piszu.

Planujesz podróż tą trasą i szukasz noclegów? Wejdź i zobacz:
Noclegi Orzysz
Noclegi Pisz

Ciekawie zapowiada się rowerowa wyprawa po Krainie Mlekiem Płynącej. Będzie to okazja, by lepiej poznać Kurpie. Na liczącej sto kilometrów trasie przygotowano cztery questy. Znajdują się one w Małym Płocku, gdzie turyści spotkają rycerza Pomścibora, w Dobrym Lesie, gdzie można lepiej poznać kurpiowskie tradycje, Nowogrodzie oraz we wsi Kozioł.

Podczas wypraw tymi trasami można pokonać wszystkie questingi lub wybrać te, które najbardziej zainteresują turystów. Ich opisy, mapki oraz zagadki są przygotowane do pobrania i znajdują się na stronie internetowej LGD „Mazurskie Morze” (www.tour.mazurskiemorze.pl).

avatar

akceptuję regulamin

Mazur Z Mazur 2014-05-30 10:43

Super sprawa! Jak ktoś nie zna regionu, dotrze tylko do tych najpowszechniej znanych miejsc. A dzięki takim mapkom i zadaniom nie tylko zobaczy mniej znane zakątki Mazur, ale będzie się również świetnie bawić

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."