Zobacz także

Rajd Polski 2018. Przygotuj się na sportowe emocje w Mikołajkach

A A

rajd polski,  rajd polski mikołajki,  rajd polski w mikołajkach,  mikołajki rajd polski

Galeria

mapa Rajdu Polski; materiały prasowe

1 / 3

W najbliższy weekend startuje 75. edycja Rajdu Polski. Bazą wyścigu będą Mikołajki, które już szykują się na przyjęcie zawodników i kibiców. Jeśli chcesz doświadczyć wyjątkowych emocji i zobaczyć najlepszych kierowców rajdowych, nie może cię zabraknąć podczas wyścigów.

Odcinki specjalne 75. Rajdu Polski


Załogi, które wystartują w w 75. Rajdzie Polski, będącym siódmą rundą Mistrzostw Europy FIA, będą miały do pokonania 15 odcinków specjalnych, których łączna długość wynosi 216 kilometrów. Rywalizacja potrwa trzy dni i rozpocznie się w piątkowy wieczór, chociaż kibice, którzy w Mikołajkach zjawią się rano, mogą obejrzeć przejazd treningowy na oesie Tałty.

Oficjalne rozpoczęcie będzie miało miejsce w centrum miasta, później kibice spotkają się pierwszym oesie na torze Arena Mikołajki.

Największych emocji możemy spodziewać się w sobotę. Na ten dzień zaplanowano osiem odcinków specjalnych w całkiem nowych konfiguracjach. Zupełną nowością będzie oes Mikołajki Max, który rozpoczyna się na północ od Zełwągów. Niedzielna to sześć kolejnych prób, między innymi na oesie Gołdap, oraz ceremonia mety, która odbędzie się tradycyjnie na Placu Wolności w Mikołajkach.

Zacięta rywalizacja


Udział w rajdzie potwierdziło pięćdziesiąt sześć załóg z osiemnastu krajów. Jak informują organizatorzy, 75. Rajd Polski jest ważną imprezą, która może przynieść nawet rozstrzygnięcie rywalizacji o tytuł najlepszego kierowcy rajdowego w Europie! Zatem wśród zgłoszonych zawodników znalazły się naprawdę gorące nazwiska – lider FIA ERC Aleksiej Łukjaniuk i zajmujący pierwsze miejsce w punktacji RSMP Jakub Brzeziński.

Oprócz nich na starcie w Mikołajkach pojawią się między innymi Nikołaj Griazin, Jari Huttunen, Norbert Herczig, Fabian Kreim, Chris Ingram oraz Paulo Nobre.

Informacje dla kibiców


Firma Top Racing, partner komercyjny 75. Rajdu Polski, przygotowała ponad trzydzieści stref kibica, które rozlokowane będą przy odcinkach specjalnych. Prowadzić do nich będą tabliczki ustawione przy głównych drogach dojazdowych do poszczególnych etapów rajdu.

W strefie zlokalizowanej na terenie toru Mikołajki Arena znajdować się będzie lądowisko dla helikopterów wykonujących loty widokowe. Bilety już teraz można kupić w sklepie topracingshop.pl, a później w Punktach Informacji Kibica i przy lądowisku.

Cennik biletów oraz karnetów na 75. Rajd Polski

• Rally Pass – 2 dni 99 PLN
Umożliwia wejście na wszystkie Odcinki Specjalne PZM 75. Rajdu Polski – w sobotę oraz niedzielę (wyłączając piątkowy Super OS Mikołajki Arena), w cenę wliczony jest identyfikator Kibica Rally Pass wraz z pamiątkową smyczą.

• Rally Pass Silver – 3 dni 129 PLN
Umożliwia wejście na wszystkie Odcinki Specjalne PZM 75. Rajdu Polski we wszystkie dni, wejście na Super OS Mikołajki Arena – miejsca stojące przy torze – w piątek, otrzymanie Identyfikatora Kibica Rally Pass Silver wraz z pamiątkową smyczą, Mapy Rajdu oraz nalepki pamiątkowej.

• Rally Pass Platinum VIP – 3 dni 299 PLN
Umożliwia wejście na wszystkie Odcinki Specjalne PZM 75. Rajdu Polski we wszystkie dni, wejście na Super OS Mikołajki Arena w piątek, wejście do Strefy VIP Platinum na Super OS Mikołajki Arena (catering + welcome drink), otrzymanie Identyfikatora Rally Pass Platinum VIP wraz z pamiątkową smyczą, Oficjalnego Programu Rajdu, Mapy Rajdu, breloczka, nalepki parkingowej VIP oraz nalepki pamiątkowej.

• Bilet jednorazowy na odcinek specjalny 20 PLN
Umożliwia jednorazowe wejście na wybrany Odcinek Specjalny PZM 75. Rajd Polski (wyłączając Super OS Mikołajki Arena). Bilet dostępny w sprzedaży w trakcie trwania Rajdu przy wejściu na Odcinek Specjalny.

• Bilet jednorazowy na Super odcinek specjalny Mikołajki Arena 30 PLN
Umożliwia jednorazowe wejście na Odcinek Super Specjalny Mikołajki Arena PZM 75. Rajd Polski do strefy wolnostojącej. Bilet dostępny w sprzedaży przy wejściu w trakcie trwania rajdu przy wejściu.

• Nalepka parkingowa PARKING 20 PLN
Umożliwia wielokrotny wjazd na wszystkie parkingi oraz strefy parkowania dla kibiców zlokalizowane przy wszystkich odcinkach specjalnych PZM 75. Rajdu Polski. Nalepka dostępna w Punktach Kibica oraz w trakcie trwania Rajdu przy wjeździe na parkingi.

Wejście dla dzieci do lat 12 na Odcinki Specjalne bezpłatne – tylko pod opieką dorosłego opiekuna z biletem.

Karnety dostępne są w sprzedaży online za pośrednictwem serwisu ebilet.pl oraz w sklepie topracingshop.pl.

Źródło: materiały prasowe

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."