Zobacz także

Rajd rowerowy po Mazurskim Morzu

A A

imprezy na mazurach,  mazury imprezy,  wycieczki rowerowe mazury,  ruciane nida atrakcje,  ruciane nida imprezy,  szlaki rowerowe mazury,  szlaki rowerowe na mazurach

Zobacz również

Galeria

Rajd rowerowy po Mazurskim Morzu

1 / 1

W sobotę 15 września odbędzie się rajd „Rowerem po Mazurskim Morzu”. Pogoda ma dopisać przez cały tydzień. Nie siedź więc w domu i  chwytaj ostatnie promyki słońca. Trasa rajdu to ok. 35 km dookoła jeziora Bełdany.

Miejsce startu, jak i zakończenia rajdu to Ośrodek "Guzianka" w Rucianem-Nidzie. Godzina startu 11:00, a zbiórka godzinę wcześniej. W programie rajdu m.in. bezpłatna przeprawa promem "Bełdany" i zwiedzanie bunkra z I wojny światowej wchodzącego w skład węzła obronnego Ruciane - Guzianka.  Węzeł stanowił część fortyfikacji obronnej zwanej Linią Wielkich Jezior Mazurskich, która miała umożliwić obronę Prus Wschodnich przed inwazją wojsk rosyjskich w czasie I wojny światowej i obok Giżycka był to największy kompleks umocnień tego zespołu architektonicznego.

Trasa rajdu prowadzić będzie dookoła jeziora Bełdany. Bełdany otoczone są sosnowo-świerkowymi lasami. Na jeziorze znajduje się 8 wysp. Jezioro na północy łączy się z jeziorem Mikołajskim, a na południowym, poprzez budowlę jaką jest śluza Guzianka z jeziorem Guzianka Mała, Guzianka Wielka i jeziorem Nidzkim. Do Bełdan wpływa rzeka Krutynia, tworząca bardzo popularny spływ kajakowy.

Dla wszystkich uczestników rajdu zapewniony będzie ciepły posiłek i ognisko. Poza tym nagrody dla najliczniejszej rodziny oraz najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu.

Trasa rajdu: Ośrodek „Guzianka” (start)- Wejsuny - Warnowo -Popielno - Wierzba przeprawa PROMEM - Iznota - Wygryny - Ośrodek „Guzianka” (meta)

Sprawdź, jakie inne szlaki rowerowe prowadzą w okolicy Rucianego-Nidy
Szlak rowerowy Pętla Nidzka
Szlak Pętla Szeroki Bór
Trasa rowerowa Pętla Bełdany
Pętla Wojnowska

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Mryś 2012-09-13 16:47 (użytkownik niezalogowany)

Oby pogoda dopisała bo w deszczu jeździ się średnio komfortowo. Ale jeśli nie będzie padało to może być całkiem fajna impreza, ja także bardzo lubię jeździć na rowerze i to chyba niestety jedyna dyscyplina sportu która mi jako tako wychodzi;D

avatar

Łukasz 2012-09-11 16:42 (użytkownik niezalogowany)

Ja na szczęście regularnie jeżdżę na rowerze więc myślę, że bez problemu pokonam tę trasę. Okolica jest bardzo malownicza więc na pewno będzie przyjemnie i nawet nie zauważmy kiedy rajd się skończy ;)

avatar

Wioletta 2012-09-10 15:07 (użytkownik niezalogowany)

Bardzo fajna sprawa.Chętnie ruszę się z domu, tym bardziej że ma być wyjątkowo piękna pogoda. Mam nadzieję, że moja kondycja pozwoli pokonać mi tę trasę bez przeszkód.

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."