Zobacz także

Rejsy Kanałem Elbląskim dopiero w 2014 roku!

A A

kanał elbląski rejsy,  kanał elbląski wycieczki,  rejs kanałem elbląskim,  kanał ostróda elbląg,  rejsy kanałem elbląskim

Zobacz również

Galeria

pochylnie na Kanale Elbląskim

1 / 1

Kanał Elbląski to unikat na skalę światową. W tym roku rusza kolejny etap remontu tego zabytku hydrotechnicznego. Zostanie odnowiona ta część kanału, przy której znajdują się pochylnie. W związku z tym rejsy na sezon 2013 zostaną zawieszone. Mamy więc ostatnią szansę aby odbyć rejs Kanałem Elbląskim przed jego zamknięciem.

Kanał Elbląski ma 150 kilometrów długości i jest jedynym tego typu zabytkiem na świecie. Od roku wpisany jest na listę Pomników Historii i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób, które przyjeżdżają na Mazury. O unikatowym charakterze Kanału Elbląskiego świadczy system pochylni i mechanicznych wyciągów napędzanych przez wodę. Dzięki nim, za pomocą specjalnych wózków, statki mogą przemieszać się po trawie. W ciągu kilku ostatnich lat na turystyczny rejs tym wyjątkowym kanałem zdecydowało się kilkadziesiąt tysięcy osób.

 

Poznaj obowiązkowe punkty na turystycznej mapie Mazur. Zobacz: Ciekawe miejsca na Mazurach

 

Remont kanału trwa od 2011 i jest przeprowadzany etapami. W tym roku zostaną zmodernizowane pochylnie, które również zyskają odpowiednie podświetlenie. Ma powstać też Izba Historyczna Kanału, gdzie będzie można poznać jego dzieje. Podczas remontu zostaną ponadto przeprowadzone prace mające na celu odmulenie wód i umocnienie brzegów.

W związku z planowanym na rok 2013 zawieszeniem rejsów Kanałem Elbląskim, Żegluga Ostródzko-Elbląska przeżywa prawdziwe oblężenie. Jeszcze przed otwarciem sezonu wyprzedano 20 procent biletów. Od tego roku bilety na rejsy można też kupować przez Internet.

Wznowienie rejsów planowane jest na lipiec 2014 roku.

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Wera 2012-03-26 15:11 (użytkownik niezalogowany)

Ja widziałam te pochylnie tylko w telewizji i myślałam, że w tym roku będę już mogła sprawdzić jak działają ;). Poza tym, z tego co słyszałam, Polska promuje alternatywne drogi rzekami i kanałami na Euro 2012 i chyba uwzględniają też Kanał Elbląski. Słyszeliście o tym?

avatar

Błażej 2012-03-23 16:09 (użytkownik niezalogowany)

Muszę przyznać, że się zmartwiłem tą informacją. Właśnie w tym roku jadę na Mazury i chciałem zobaczyć jak się płynie po trawie ;), a czytam, że już tyle biletów jest wyprzedanych :(. Chyba będę musiał liczyć na to, że do rozpoczęcia sezonu zostaną jeszcze wolne miejsca.

avatar

Jadwiga 2012-03-22 13:41 (użytkownik niezalogowany)

Ciekawa informacja. Rejs kanałem Elbląskim to jedna z przyjemniejszych i ciekawszych atrakcji turystycznych regionu. Mam nadzieję, że gdy prace remontowe zostaną zakończone będzie można znowu korzystać z oferty Kanału Elbląskiego ;)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."