Zobacz także

Rejsy turystyczne - TOP 5 szlaków białej floty

A A

rejsy po jeziorach mazurskich,  rejsy po mazurach,  rejsy statkami wycieczkowymi

Zobacz również

Chcesz wybrać się na rejs statkiem białej floty, ale nie wiesz na jaką trasę się zdecydować? Niżej znajdziesz najważniejsze informacje o kilku szlakach, biegnących przez najpiękniejsze okolice Wielkich Jezior Mazurskich.

Rejs statkiem po trawie


Proponowana trasa to prawdziwy turystyczny hit regionu, wytyczono ją bowiem w najciekawszym miejscu Kanału Elbląskiego, gdzie znajduje się system pochylni. Dzięki temu rozwiązaniu statki mogą pokonać dużą różnicę poziomów pomiędzy jeziorami – na długości około 10 kilometrów wynosi ona aż 100 metrów. Pomysłowość XIX-wiecznych inżynierów pozwoliła na rozwiązanie problemu, a współczesnym turystom dostarczyła niesamowitych przeżyć związanych z „rejsem po trawie”. Nie jest to jedyna atrakcja szlaku, który biegnie również w okolicy rezerwatu ornitologicznego na jeziorze Druzno.

Rejs obsługują statki Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, które wypływają z przystani w Elblągu lub Buczyńcu. Na wycieczkę trzeba zarezerwować sobie około 5 godzin.

Rejs po Jezioraku


Rejs po Jezioraku to kolejna propozycja Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, statki wyruszają z portu w Iławie i okrążają jezioro. Dlaczego warto zobaczyć właśnie ten akwen? Jest wyjątkowy pod wieloma względami – przede wszystkim to najdłuższe jezioro w Polsce, znajduje się na nim kilkanaście wysp, z których najważniejsza jest Wielka Żuława, największa śródlądowa wyspa w kraju. Kręcono tam film „Gniazdo”, przedstawiający historię początków państwa polskiego. Poza tym okolice Jezioraka należą do niezwykle malowniczych, utworzono tam Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego, więc jest czym nacieszyć oczy.

Na Jezioraku utworzono dwa szlaki. Jeden z rejsów biegnie z portu, wokół Wielkiej Żuławy, Krzywego Roku i Małej Żuławy. Po godzinie statek wraca do miasta. Można wybrać się również na nieco dłuższą wycieczkę, trwający 2 godziny rejs z portu do Wielkiej Żuławy i Sarnówka.

Na szlaku Drwęcy


To kolejna propozycja widokowego rejsu. Tym razem statki Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej zabierają turystów w podróż po malowniczym Jeziorze Pauzeńskim. Jego linia brzegowa jest niezwykle urozmaicona – wzrok przyciągają liczne zatoki i półwyspy, sam akwen objęty jest strefą ciszy, więc podziwiania widoków nie zakłócają silniki motorówek. Statki wypływają z Ostródy, zataczają pętlę i wracają do portu. Rejs trwa około 2 godziny.

Z Węgorzewa na wyspę Upałty


Obsługiwany przez Żeglugę Mazurską rejs należy do niezwykle ciekawych propozycji. Statki wyruszają z przystani położonej w Węgorzewie na rzece Węgorapie, później wypływają na przepiękne jezioro Mamry. Początkowy odcinek trasy należy do niezwykle malowniczych, gdyż łódź porusza się przy zarośniętych brzegach Węgorapy, zamieszkanych przez wodne ptactwo. Na Mamrach szlak kieruje się do wyspy Upałty, która przed wojną była chętnie odwiedzana przez wczasowiczów. Obecnie to rezerwat ornitologiczny, w którym żyją bieliki, więc dla turystów wydano zakaz cumowania i zwiedzania. Niedaleko wyspy znajduje się zatoczka, skąd można dostać się do słynnych Mamerek, oraz Kanał Mazurski. Miejsca też można zobaczyć podczas rejsu.

Rejs do Wyspy Kormoranów


Rejs do Wyspy Kormoranów jest kolejną propozycją Żeglugi Mazurskiej. Pasażerowie wsiadają na statek w porcie w Giżycku, a przed nimi około 3,5 godzinna podróż. Szlak biegnie z Niegocina, przez Kanał Łuczański, na jezioro Kisajno, a później na Dobskie. Statek przepływa w pobliżu Sztynortu, miejscowości słynącej z zabytkowego pałacu należącego do rodu Lenhdorffów, i przez jezioro Łabap dociera do interesującego nas akwenu. Dobskie stanowi rezerwat przyrody, chroniący unikalny krajobraz polodwocowy, ale turystów przyciąga w te strony przede wszystkim możliwość zobaczenia wyspy Wysoki Ostrów. Zadomowiły się na niej bowiem kormorany, które zdewastowały odchodami roślinność wyspy. Turyści nie mogą tu cumować, ale warto zobaczyć to miejsce chociaż z poziomu wody.

fot. M.DIETRICH-BROCK / Fotolia.com

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."