Zamek Biskupów Warmińskich  (Zamki)

Podzamcze 3 Reszel

Reszel, zabytkowe miasto Reszel to piękne miasteczko ze średniowieczną zabudową. W Reszlu należy zwolnić! Reszel to Slow City - miasto promujące kulturę przyjemnego, spokojnego życia. To miasto z tożsamością, której nie znajdziecie w McDonaldzie! Skupmy się więc na przyjemnościach, np. na nieśpiesznym zwiedzaniu miasta. Najważniejszym zabytkiem Reszla jest zamek biskupów warmińskich. Inne zabytki Reszla to kamienne, gotyckie mosty; część murów z basztami; trzynawowy kościół farny Piotra i Pawła z 1348 r. (lwedług innych źródeł z 1360 r.). W kościele można wejść na zabytkową 52. metrową wieżę, aby na niej zobaczyć zabytkowy mechanizm zegara (1913) oraz dzwony kościelne, a z niej cudowny widok na Reszel (m.in. na zamek) i jego okolice. UWAGA - PRZERAŻAJĄCA CIEKAWOSTKA. 21 sierpnia 1811 w Reszlu miał miejsce ostatni w Europie przypadek spalenia czarownicy na stosie - Barbary Zdunk. Oskarżono ją o czary i podpalenie zamku. Po 3 latach procesu sąd w Królewcu zatwierdził wyrok,...

strona www:

Restauracje w okolicy

zwiń

Noclegi w okolicy

zwiń

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."