Zobacz także

Rezerwat Krutyni zagorżony?

A A

spływ rzeką krutynią,  spływy kajakowe na mazurach,  rezerwaty przyrody mazury

Zobacz również

Spływ kajakowy Krutynią to jedna z największych atrakcji Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Okazuje się jednak, że to, co dla turystów, jest wspaniałym przeżyciem i przygodą, dla mazurskiej przyrody stanowi zagrożenie. Leśnicy, służby i dyrekcja MPK niepokoją się zwłaszcza o rezerwat „Krutynia”.

Rezerwat przyrody „Krutynia”


Rezerwat przyrody „Krutynia” obejmuje najbardziej malowniczą i cenną pod względem przyrodniczym część rzeki. Ochronie rezerwatowej podlegają Jezioro Krutyńskie oraz górny odcinek Krutyni, która wypływa z akwenu. Nie zapominajmy też o brzegach i rosnących przy nich lasach, gdzie można zobaczyć przylaszczki, zawilce, konwalie i inne rośliny runa leśnego.

Turyści, którzy przepływają w tym miejscu napotykają płytką i przejrzystą wodę, a także doskonale widoczne dno. Na tafli unoszą się białe grzybienie – nazywane też nenufarami oraz liliami wodnymi. Poza tym rezerwat zamieszkują rzadkie gatunki ptaków. Na wodzie można spotkać łabędzie nieme oraz tracze nurogęsi, a w okolicznych lasach również puszczyki, lelki i bieliki.

To jest coś, co każdy turysta wypoczywający na Mazurach chciałby zobaczyć, ale niekontrolowany ruch turystyczny na tym odcinku zaczyna zagrażać przyrodzie…

Kajaki na Krutyni


Szlak kajakowy na Krutyni to najpopularniejsza wodna trasa w regionie. Rozpoczyna się w miejscowości Sorkwity, a kończy się na Bełdanach. Wielu turystów wybiera jednak najatrakcyjniejszy odcinek, rozpoczynający się we wsi Krutyń. Działają tam firmy organizujące spływ kajakami lub pychówkami, można też wypożyczyć łódź i udać się na samodzielną wyprawę.

Szukasz ofert noclegowych w tej okolicy? Wejdź i zobacz: Noclegi w Krutyniu

Władze Mazurskiego Parku Krajobrazowego zaczynają niepokoić się takim stanem rzeczy. Wraz z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Olsztynie podjęto współpracę dotyczącą regulacji ruchu turystycznego na terenie rezerwatu.

Część kajakarzy przyczynia się do niszczenia cennej przyrody. Zdarzają się bowiem przypadki niszczenia roślin – przypominamy, że bukiet rzadkich wodnych kwiatów to niekoniecznie dowód uczucia – i płoszenia gniazdujących ptaków. Poza tym turyści śmiecą, co jest niestety przekleństwem nie tylko Mazur, ale i innych chronionych miejsc w Polsce, a wodowanie kajaków prowadzi do niszczenia linii brzegowej.

Jako że rezerwat przyrody „Krutynia” nie jest udostępniony dla celów turystycznych, zdecydowano o wprowadzeniu częstszych kontroli, które miałyby sprawdzać, czy przestrzegane są przepisy ustawy o ochronie przyrody.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie zobowiązał się do opracowania zasad udostępniania rezerwatu kajakarzom. Ma powstać szlak na Krutyni i jeziorze, jednak turyści nie będą mieli możliwości wodowania na terenie rezerwatu..

Źródło informacji: Mazurski Park Krajobrazowy (parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/mazurski)

fot. Mariusz Cieszewski / PolandMFA (Flickr.com CC BY-ND)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."