Zobacz także

Rowerem po Mazurskim Morzu

A A

rajd rowerowy,  szlaki rowerowe mazury,  szlaki rowerowe na mazurach

Zobacz również

Mazury można oglądać nie tylko podczas rejsu! W regionie świetnie jeździ się też na rowerze, dlatego warto wziąć udział w jednej z imprez dla cyklistów organizowanej na początku maja w Rucianem-Nidzie.

Wielbicieli mazurskiej przyrody w Polsce nie brakuje. Jednak zamiast oglądać ją z pokładu żaglówki, warto zagłębić się w zielone lasy Warmii i Mazur. Pomysłów na wyprawy nie brakuje, a jednym z nich jest udział w V Rajdzie Rowerowym „Rowerem po Mazurskim Morzu”.

Imprezę organizuje Lokalna Grupa Działania „Mazurskie Morze”, a odbędzie się ona w drugi weekend maja (9-10.05.2015). W programie rajdu nie tylko przemierzanie rowerowych tras, wytyczonych w okolicach Jeziora Śniardwy, ale również zmagania umysłowe. Na uczestników czekają questy, dzięki którym odkryją tajemnicę Mazurskiego Morza. Każdy kto rozwiąże zagadki otrzyma nagrodę!

Trasa rajdu to pętla zaczynająca się i kończąca w miejscowości Krutyń. Uczestnicy wycieczki w dwa dni pokonają 90 kilometrów i odwiedzą wiele ciekawych miejsc na Mazurach: Lipowo, Kadziłowo, Iznotę, Wygryny, Wejsunek, Ruciane-Nida i Wojnowo.

Udział w rajdzie jest bezpłatny, ale chęć dołączenia do niego należy zgłosić do 5 maja (szczegóły na stronie internetowej lgd.mazurskiemorze.pl). Na chętnych czeka tylko 60 miejsc, więc decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Program V Rajdu Rowerowego "Rowerem po Mazurskim Morzu"


9 maja 2015 – sobota
9:00-10:00 rejestracja uczestników (Karczma Zacisze, Krutyń 33)
10:00 rozpoczęcie rajdu
18:00 koniec pierwszego etapu (Camping Wejsunek, kolacja z ogniskiem)

10 maja 2015 – niedziela
9:00 śniadanie
10:00 rozpoczęcie drugiego etapu (Camping Wejsunek)
14:30 meta (Karczma Zacisze, Krutyń 33)

Uwaga! Koszt noclegu leży po stronie uczestników rajdu.

Źródło: lgd.mazurskiemorze.pl

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Aneta_B - Giżycko 2015-05-13 13:42 (użytkownik niezalogowany)

Brzmi przewrotnie to Mazurskie Morze ;) Szkoda, że nie zauważyłam wcześniej tej informacji, bo może spróbowałabym tej wycieczki ;)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."