Zobacz także

Rowerowa pętla wokół jeziora Mamry

A A

trasy rowerowe w giżycku,  jezioro mamry

Zobacz również

Galeria

przebieg trasy. Źródło: Google Maps

1 / 1

Mazury to idealny region dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Jedną z ciekawych propozycji będzie objechanie rowerem jeziora Mamry. Jesteście gotowi podjąć to wyzwanie?

Amatorom dwóch kółek proponujemy pętlę wokół jeziora Mamry. Trasa rozpoczyna się i kończy w Giżycku, a do pokonania jest 81 kilometrów.

Mamry, jedno z największych jezior w Polsce


Wycieczka rowerowa trasą wokół jeziora Mamry, to doskonały sposób na to, by poznać ciekawe miejsca tej części Mazur – oraz oczywiście sam akwen. Jest to jedno z największych jezior w naszym kraju, wraz z mniejszymi, połączonymi ze sobą zbiornikami tworzy kompleks, który chętnie wybierają żeglarze. Mamry leżą na popularnym Szlaku Wielkich Jezior, jest on urozmaicony trzydziestoma trzema wyspami. Na części z nich utworzono rezerwat przyrody, który chroni miejsca lęgowe ptaków oraz wyjątkowy polodowcowy krajobraz.

Uroki akwenu można podziwiać również z lądu. Ułatwiają to niskie, pozbawione drzew brzegi urozmaiconej linii.

Trasa wokół jeziora


Szlak ma swój początek w pięknym Giżycku, niedaleko dworca. Na trasie znajdują się zarówno popularne, jak mniej znane atrakcje naszego regionu – jedno jest pewne, warto zobaczyć je wszystkie!

Wyjeżdżając z Giżycka, trzeba kierować się w ulicę Kolejową, z której należy skręcić w prawo w ulicę Wyzwolenia. Trasa prowadzi do Placu Grunwaldzkiego, a później ulicami Konarskiego, Nowowiejską i Obwodową do wyjazdu na Węgorzewo. Od Giżycka dzieli je niecałe 50 kilometrów – wytrawni rowerzyści przyznają, że nie jest to bardzo długi dystans, dlatego zachęcamy do zrobienia kilku niewielkich przystanków. Można je wykorzystać na zwiedzanie okolicy.

Przerwę warto zrobić między innymi w Sztynorcie, gdzie dojedziemy przez Świdry, Pieczarki, Pozezdrze i Harsz. Znajduje się tu rozległa rezydencja Lehendorffów. Na kompleks składa się pałac z XVI wieku, pawilon ogrodowy, neogotycka kaplica oraz zabudowania gospodarcze. Przez wiele lat po wojnie piękna rezydencja popadała w ruinę – na szczęście od kilku lat trwają prace nad jej odrestaurowaniem. Ich postęp można ocenić podczas wycieczki.

Ze Sztynortu, przez Pniewo, dojedziemy do Mamerek. Tam postój jest naprawdę konieczny – szczególnie dla osób interesujących się historią drugiej wojny światowej. W miejscowości tej znajduje się bowiem świetnie zachowany kompleks niemieckich bunkrów, w których mieściła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych. Schrony są udostępnione zwiedzającym!

Mamerki leżą ją tylko kilka kilometrów od Węgorzewa. Będąc w mieście warto wybrać się nad Kanał Młyński, przecinający park Helwinga. Warto wygospodarować trochę czasu na wizytę w Muzeum Kultury Ludowej przy ulicy Portowej oraz odwiedzić nieduży skansen utworzony nad rzeką Węgorapą.

Po nacieszeniu się Węgorzewem, pora myśleć o drodze powrotnej. Wyjeżdżając z miasta, trzeba kierować się na miejscowość Kal. Stamtąd na Ogonki, Harsz i Pieczarki. Stąd do Giżycka jest już naprawdę blisko.

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Magdalena - Płock 2016-07-26 15:50 (użytkownik niezalogowany)

Bardzo ciekawa propozycja :) właśnie planuję wypad na Mazury i już wiem jak spędzę ten czas :)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."