Zobacz także

Rowerowa wyprawa Szlakiem Mazurskich Legend

A A

ciekawe miejsca na mazurach,  wycieczki rowerowe mazury,  szlaki rowerowe na mazurach,  gdzie na mazury,  co robić na mazurach

Zobacz również

Mazurskie krajobrazy są najlepszą scenerią na jesienną wyprawę rowerową. Jeżeli oprócz podziwiania okolicy chcecie poznać regionalne opowieści i zwyczaje, przyjedźcie do Kruklanek na Jesienny Rajd Rowerowy po Szlaku Mazurskich Legend.

VII Jesienny Rajd Rowerowy "Szlakiem Mazurskich Legend" odbył się w ostatni weekend września (27-29.09.2013) w Kruklankach. W tym roku trasa wyprawy wyniosła około 160 kilometrów i prowadziła przez najbardziej malownicze gminy w regionie: Kruklanki, Pozezdrze, Stare Juchy, Węgorzewo oraz Wydminy.

Uczestnicy wyprawy nie tylko sprawdzili swoją sprawność fizyczną, ale również mieli okazję odwiedzić Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, a w Świętajnie spotkali członków Zespołu Pokolenie.

Chcesz zwiedzić Mazury na rowerze? Wybierz ciekawą ścieżkę, wejdź: Trasy rowerowe na Mazurach

Inspirację dla trasy rajdu stanowiła książka Jadwigi Tressenberg "Mazurskie opowieści". Autorka wiele lat poświęciła na badanie kultury regionu, języka mieszkańców i zapisywanie ich historii, aby ocalić je od zapomnienia. Spisanie legend zainspirowało artystów do stworzenia ilustrujących je rzeźb, a miłośników regionu do wytyczenia ścieżki rowerowej. Punkty przystankowe na szlaku mają tytuły poszczególnych rozdziałów książki.

Udział w Jesiennym Rajdzie Rowerowym to okazja aby poznać te legendy, które miały swoje źródło w prawdziwych wydarzeniach z przeszłości.

avatar

akceptuję regulamin

Iza - Kraków 2013-09-19 10:05

To nie jest tak, że nic nie wiem o mieście, w którym mieszkam, ale dobrze byłoby poznać ciekawe historie związane z ulicami czy budynkami. A tego dowiedzieć się można tylko z dobrego przewodnika albo od pasjonata. Więc uważam, że organizowanie takich wycieczek jest jak najbardziej dobrym pomysłem!

Mazur Z Mazur 2013-09-18 15:18

Nie chcę się czepiać, ale mieszkać w Krakowie (czy gdzie indziej)i nie wiedzieć nic o mieście, to wstyd. Przecież nawet osoby, które tu nigdy nie były mogą coś o nim powiedzieć

Iza - Kraków 2013-09-18 13:37

Żałuję, że w innych regionach nie ma takich pomysłów. Chętnie pozwiedzałabym na rowerze moją okolicę, bo specjalnie do Kruklanek raczej nie dam rady przyjechać. Miło by było dowiedzieć się czegoś więcej o mieście, w którym mieszkam

Annaa - Lublin 2013-09-18 09:22

Świetny pomysł nie tylko na spędzenie weekendu, ale też rozpropagowanie kultury regionu. Może kogoś zachęci to nawet do sięgnięcia po książkę :)

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."