Zobacz także

Rowery w Węgorzewie - Szlakiem Piramidy

A A

rowerem po mazurach

Zobacz również

Coś dla amatorów jazdy rowerem. Proponujemy Szlak Piramidy, który, chociaż omija jeziora, jest naprawdę ciekawą trasą – przekonajcie się sami.

Przejażdżka proponowaną przez nas trasą łączy przyjemne z pożytecznym – frajdę z jazdy rowerem z możliwością obejrzenia jednej z największych atrakcji regionu. Mamy na myśli unikalną piramidę, będącą dziewiętnastowiecznym grobowcem rodzinnym. Panujący w niej mikroklimat sprawił, że złożone tam ciała zachowały się w bardzo dobrym stanie. Gdyby nie historyczne zawirowania i działania wandali, na pewno spoczywałyby w spokoju. Na przestrzeni lat grobowiec był plądrowany, a trumny niszczone…

Brzmi trochę strasznie? Być może właśnie odrobina makabry przyciąga do Rapy tak wiele osób. Mamy też gorszą wiadomość dla turytsów, bo chociaż piramida cieszy się dużą popularnością, to nie można wejść do jej wnętrza. Ciekawscy mogą jednak zajrzeć do środka przez zakratowane okienko (w tym celu warto mieć ze sobą latarkę).

 

Na Szlaku Piramidy


Szlak jest pętlą prowadzącą do Węgorzewa. Jeśli ktoś zdecyduje się właśnie na tę wycieczkę, powinien mieć świadomość czekających trudności. Trasa prowadzi bowiem po zróżnicowanym terenie – przez wschodnią część Lasów Skaliskich, a później stuletnią dawną linią kolejową biegnącą kiedyś z Gołdapi do Węgorzewa. W związku z tym, że od dawna jest nieczynna, przez niektóre fragmenty torowiska nie da się przejechać. Wtedy trzeba przenieść się na biegnącą równolegle drogę asfaltową.

Szlak omija mazurskie jeziora, jednak widoki i tak są niezapomniane. Trasa łączy się bowiem ze szlakiem kajakowym rzeki Węgorapy, a wspomniane już Lasy Skaliskie są świetnym miejscem dla grzybiarzy. Do tego trzeba dodać tajemniczą piramidę i zabytkowy pałac w Miedniuszkach Wielkich, jest więc na co popatrzeć.

Rowerzyści będą mieli do pokonania nieco ponad 60 kilometrów. Początek szlaku zlokalizowany jest na Placu Grunwaldzkim, skąd należy się kierować do mostu nad Węgorapą, a później do miejscowości Budry. Wieś od Rapy dzieli około 16 kilometrów – można tam dojechać przez Budzewo, Skalisko i Miodniuszki Wielkie. Po postoju przy piramidzie można już wrócić przez Banie Mazurskie do Węgorzewa.

fot. Anerma (pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."