Zobacz także

Rozgrzewka przed Suwałki Blues Festival 2017

A A

festiwal bluesowy w suwałkach,  koncerty suwałki,  suwałki blues festival

Suwałki Blues Festival ma duże grono wiernych fanów, którzy z utęsknieniem czekają na każdą kolejną edycję. W tym roku festiwalowe emocje poczujemy dużo wcześniej, bo już 23 marca, dzięki koncertowi zespołu Big Daddy Wilson Trio.

Big Daddy Wilson to nieszablonowy artysta o wyjątkowym głosie. Chociaż urodził się w Karolinie Północnej i tam spędził swoją młodość, to całe dorosłe życie związał z Europą. Dzięki temu, że służył w armii Stanów Zjednoczonych i stacjonował w Niemczech, zakochał się w swojej żonie i… bluesie. Jedno łączy się z drugim, bo właśnie dla ukochanej napisał swoją pierwszą piosenkę.

Po zakończeniu służby wojskowej został w Niemczech i rozpoczął karierę muzyczną. Występował w klubach, teatrach, radiu oraz telewizji. Nagrał kilkanaście albumów, na których słychać jego głęboki wokal, którego trudno zapomnieć.

Big Daddy Wilson występuje na całym świecie – teraz usłyszymy go w Suwałkach! Koncert będzie swoistą rozgrzewką Suwałki Blues Festival 2017, poznamy też gwiazdy 10. edycji SBF.

Jeśli nie chcecie przegapić tego wydarzenia, przyjedźcie do Suwałk 23 marca. Big Daddy Wilson wystąpi w Sali im. Andrzeja Wajdy Suwalskiego Ośrodka Kultury. Bilety w cenie 35 złotych można kupić w kasie SOK lub przez internet (bilety.soksuwalki.eu).

Sprawdź oferty noclegowe w mieście. Wejdź i zobacz: Noclegi w Suwałkach

Więcej informacji: suwalkiblues.com

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."