Zobacz także

Roztańczony festiwal w Elblągu

A A

elbląg imprezy,  imprezy w elblągu,  atrakcje w elblągu,  elbląg atrakcje turystyczne,  wydarzenia elbląg

To będzie roztańczony weekend w Elblągu! Dzisiaj  rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup, który gromadzi najlepsze pary z Europy i Polski.

Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup rozpoczyna się dzisiaj, a więc 18 października, i potrwa do niedzieli. Na cały nadchodzący weekend Elbląg zamieni się w polską stolicę tańca towarzyskiego.

Podczas imprezy wielbiciele tańca będą mogli obserwować zmagania setek tancerzy także w dwóch rankingowych turniejach Światowej Federacji Tańca Sportowego. Ich popisy na parkiecie oceni międzynarodowa komisja sędziowska.

Na pewno wiele osób czeka także na występ gwiazd - Pauliny Biernat i Stefano Terrazino. Ta para taneczna ma na swoim koncie wiele sukcesów w prestiżowych turniejach w kraju i za granicą. Jednak prawdziwy rozgłos przyniósł tancerzom udział w programie "Taniec z Gwiazdami". Swoje umiejętności zaprezentują podczas sobotniego pokazu.

Festiwal Tańca Baltic Cup odbędzie się w Hali Centrum Sportowo-Biznesowego. Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Prezydent Elbląga.

avatar

akceptuję regulamin

Asia 2013-10-18 13:28

Parę razy widziałam Taniec z Gwiazdami i powiem, że mnie Terazzino nie zachwyca. w sumie nie wiem po co ten program jest, bo uważam, że nic nie wnosi dla widzów

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."