Jezioro Nidzkie  (Jeziora)

  Ruciane-Nida

Jezioro Nidzkie

  Jezioro Nidzkie to jedno z największych zbiorników wodnych w Polsce. Akwen leży w województwie warmińsko - mazurskim nad miejscowością Ruciane Nidy. Teren jeziora obrasta malownicza Puszcza Piska a w jej sąsiedztwie znajduje się Mazurski Park Krajobrazowy. Na obszarze akwenu występują liczne wysepki, zatoczki oraz przystanie. Powierzchnia jeziora to ponad 1800 ha a maksymalna głębokość wynosi nawet 24 metry.   Jezioro Nidzkie charakteryzuje bardzo urozmaicona linia brzegowa i bogactwo różnorodnej flory i fauny. Zbiornik to siedlisko życia wielu gatunków ryb, dlatego też na terenie jeziora bardzo popularne jest wędkarstwo jeziorowe. Jezioro należy do najpiękniejszych zbiorników wodnych na terenie mazurskich jezior. Co więcej pierwsza klasa czystości akwenu czyni z niego jedno z najmniej zanieczyszczonych jezior w całej Polsce. Liczne kąpieliska czynią z Jeziora Nidzkiego teren bardzo atrakcyjny turystycznie dlatego też wypoczynek nad jeziorem to dobre rozwiązanie dla wszystkich...

strona www:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."