Galindia - Mazurski Eden
Leaflet | © OpenStreetMap contributors

Przydatne informacje

Opinie

Bądź pierwszym, który doda opinię o tym obiekcie!

Brak oceny
Dodaj opinię

Opis obiektu

Historyczna kraina.

Galindia była jedną z krain dawnych Prus, leżała w jej południowej części. Zamieszkiwało ją plemię Galindów. Sama nazwa "Galindia" pochodzi od słowa "galsa" oznaczającego „kraj położony na końcu świata” (za granicą Galindii nie mieszkało żadne pruskie plemię, kończył się więc pruski kraj). Kraina ta graniczyła z innymi, równie ciekawie zwącymi się krainami: Barcją i Nadrowią, Ziemią Sasinów, Jaćwieżą. Galindia to obecnie teren Mazur i częściowo Warmii.

Galindowie żyli około V w. p.n.e. - XIII w. n.e. Przed atakami innych plemion pruskich kryli się na podmokłych terenach. Więcej nawet - swobodnie je zamieszkiwali. Przystosowali się do życia na bagiennych terenach do tego stopnia, że na palach wbijanych w bagno wznosili drewniane siedziby. A przez najbardziej niebezpieczne odcinki bagien budowali "palowe ścieżki", tzw. kulgrindy. Galindowie byli bardzo sprytnym plemieniem. Nie wszystkie z tych ścieżek miały swoje zakończenie - w ten sposób wyprowadzali przeciwnika w pole.

Galindowie zajmowali się łowiectwem i zbieractwem. Podczas polowania używali oni tzw. „niedźwiedziówki” (mieszanki zawierającej 35% wódki, miód i zioła) do odurzania i chwytania żywcem niedźwiedzi. Byli także "handlarzami" - utrzymywali kontakty handlowe z Imperium Rzymskim, gdyż przez ich ziemie prowadziła jedna z odnóg „bursztynowego szlaku” prowadzącego na Półwysep Sambijski.

Legend czar.

Istnieje wiele legend związanych z wyginięciem Galindów.
 
Jedna z nich mówi, że około VII w. większość Galindów przyłączyła się do Gotów w ich wędrówce ku czarnomorskim stepom, a później podbijała wraz z nimi Hiszpanię. Krzyżacy (którzy według jednego z przekazów mieli wymordować Galindów) zastali opustoszały pas Puszczy Galindzkiej i nazwali go „Wildnis”, czyli pustkowie.

Według innej legendy Galindowie zostali wymordowani przez Jaćwingów, którzy najechali ich tereny podczas zimy (gdy łatwiej było przedostać się przez bagna). Wojownicy mieli zostać wymordowani, natomiast kobiety i dzieci zostały wzięte w niewolę i zasymilowani.

Z kolei inna legenda mówi, że niemal wszyscy mężczyźni zginęli wcześniej podczas walk ze Słowianami, a Jaćwingowie zastali w plemieniu tylko kobiety i dzieci.

Ożywić historię.

Państwo Kubaccy (a raczej wódz Yzeggusem II i jego małożonka Helena II Piękna) wskrzesili Galindów. Utworzyli osadę pięknie położoną nad jeziorem Bełdany. Właściciele są jak najbardziej autentyczni. On – potężny męczyzna, z siwą brodą, ubrany w lnianą koszulę i skórzany kaftan, w ręku trzyma maczugę. Ona – w lnianej sukni i bursztynowej biżuterii. Jeżdżą tak ubrani nawet do miasta!

Ośrodek składa się standardowo z centrum konferencyjnego i hotelu i restauracji oraz niestandardowo z pieczar, lochów uroczysk leśnych, kamiennych kręgów i labiryntów. Organizowane są niezwykłe imprezy: Napad Galindów, Wybory Najdzikszej Najlepszej Nałożnicy, Poszukiwanie bursztynu, Wróżby, czary, rytuały, walki międzyplemienne...

W pobliżu

Ruciane-Nida

PRZYSTAŃ JASKÓŁKA

Gąsior 6, Ruciane-Nida
Odległość: 755 m

Port Jachtowy

Gąsior 5, Ruciane-Nida
Odległość: 767 m

Jezioro Bełdany

Ruciane-Nida
Odległość: 2.73 km

Jezioro Malinówko

Ruciane-Nida
Odległość: 3.04 km

Jezioro Gardyńskie

Bobrówko
Odległość: 3.64 km

Port Wierzba

Wierzba 7, Wierzba
Odległość: 3.73 km

PRZYSTAŃ JASKÓŁKA

Gąsior 6, Ruciane-Nida
Odległość: 755 m

Port Jachtowy

Gąsior 5, Ruciane-Nida
Odległość: 767 m

Jezioro Bełdany

Ruciane-Nida
Odległość: 2.73 km

Jezioro Malinówko

Ruciane-Nida
Odległość: 3.04 km

Jezioro Gardyńskie

Bobrówko
Odległość: 3.64 km

Port Wierzba

Wierzba 7, Wierzba
Odległość: 3.73 km

Noclegi w okolicy

Parki rozrywki

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!