Agroturystyka Canki  (Agroturystyka)

Canki  10 Ryn

Agroturystyka Canki
telefon

696... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM
standard

Oferujemy wypoczynek na Mazurach w Agroturystyce "Canki". Canki to mała wieś położona w pobliżu pięknego jeziora Ołów, oddalona o około 2 km od Rynu. Leży ona ok. 18 km od Giżycka, ok. 20 km od Mrągowa i mniej więcej w takiej odległości od Mikołajek i Kętrzyna.Posiadamy 12 miejsc noclegowych z możliwością dostawki.   W naszym obiekcie znajduje się :   kuchnia z pełnym wyposażeniem połączona z jadalnią, cztery duże pokoje z łazienkami (WC, umywalka, prysznic), w każdym pokoju lodówka, TV, salonik wypoczynkowy, meble ogrodowe, hamak, piaskownica dla dzieci, huśtawka.   Posesja  jest ogrodzona z miejscem na samochody. W gospodarstwie można nabyć świeże mleko i jaja. W pobliżu znajdują się ścieżki polne i leśne - doskonałe na piesze i rowerowe wyprawy, do jeziora ok. 1 km (plaża niestrzeżona, leśna).   Do plaży strzeżonej w sezonie, miejskiej jest  ok. 2,5 km, do Rynu ok. 2 km (w miejscowości liczne...

strona www:

Zapytaj o ofertę

Pobyt w dniach: do:
kod z obrazka: Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
ilość osób: ilość pokoi:
imię i nazwisko:
telefon:
e-mail:

Restauracje w okolicy

zwiń

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."