Szlakiem Pana Samochodzika - obóz przygody i eksploracji  (Kursy i obozy żeglarskie)

Mazurska 17 Ryn

Szlakiem Pana Samochodzika - obóz przygody i eksploracji
telefon

501... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM

Szlakiem Pana Samochodzika - obóz przygody i eksploracji na tropie zagadek i tajemnic wiek: 7 – 12 lat CHARAKTERYSTYKA IMPREZY, PROGRAM Ogromne mury starej twierdzy wznosiły się wysoko. A więc to tutaj musimy odnaleźć mapę, o której opowiadał nam stary mieszkaniec Mazur? Może to w niej znajdziemy ostateczny klucz do wyjaśnienia tajemnicy? Wieczór spędzony na rozwiązywaniu tajemnic starej mapy dał efekty. Ekipy Eksploratorów kierując się odnalezionymi wskazówkami kontynuowały poszukiwania. Wszyscy chcieli dotrzeć pierwsi do znajdującego się w lesie tajemniczego bunkra z czasów wojny. Grupy kontaktowały się ze sobą poprzez krótkofalówki. Najszybszym sposobem pokonania leśnych bezdroży były czterokołowe quady. Po odszukaniu zamaskowanych pojazdów rozpoczęła się jazda pełna emocji. Po dotarciu na miejsce wiedzieliśmy od razu, że potrzebne nam będą wykrywacze metalu... Podobnie jak Pan Samochodzik podążymy tropem zagadek, tajemnic i przygody. Będziemy poszukiwać ukrytego...

strona www:

Zapytaj o ofertę

Pobyt w dniach: do:
kod z obrazka: Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
ilość osób: ilość pokoi:
imię i nazwisko:
telefon:
e-mail:

Restauracje w okolicy

zwiń

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."