Zobacz także

Rywalizacja o Puchar Trzech Gór Warmii i Mazur

A A

narty na mazurach,  puchar trzech gór,  puchar trzech gór warmii i mazur,  puchar trzech gór warmii i mazur mrągowo,  puchar trzech gór warmii i mazur gołdap

Zobacz również

Puchar Trzech Gór Warmii i Mazur to tradycyjna impreza, która odbędzie się już po raz dziewiąty. Na mazurskich stokach rywalizować będą dziennikarze i regionalni samorządowcy.

O Puchar Trzech Gór Warmii i Mazur już po raz dziewiąty rywalizować będą dziennikarze radiowi i telewizyjni. Zmierzą się w narciarstwie alpejskim oraz snowboardzie.

Zawody od początku odbywały się na trzech stacjach narciarskich: Góra 4 Wiatrów w Mrągowie, Piękna Góra w Gołdapi oraz na Krzyżowa Góra w Lidzbarku Warmińskim. Niestety, ze względu na trudności z uruchomieniem lidzbarskich stoków, w tym roku zawodnicy rywalizować będą tylko na stokach dwóch gór. Nie oznacza to wcale, że zaplanowano mniej atrakcji!

W programie imprezy znalazł się między innymi slalom gigant dziennikarzy, zjazd drużyn reprezentantów samorządów i organizatorów oraz Puchar Kubusia dla dzieci.

W rywalizacji o Puchar Trzech Gór Warmii i Mazur mogą brać udział przedstawiciele prasy, radia i telewizji z całej Polski a także pracownicy pionu technicznego oraz realizacyjnego. Jeśli do zawodów zgłosi się mało ludzi ze świata mediów, wtedy będą one miały charakter otwarty.

Harmonogram Pucharu Trzech Gór

– 17 stycznia 2015 r. – Góra 4 Wiatrów w Mrągowie
– 18 stycznia 2015 r. – Piękna Góra w Gołdapi FINAŁ

Jeśli warunki pogodowe w styczniu nie będą sprzyjać zorganizowaniu zawodów, wtedy zostaną przełożone na połowę lutego 2015 roku.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."