Zobacz także

Są szanse na odnowienie piramidy w Rapie

A A

Zobacz również

Jedno z najbardziej tajemniczych i rozbudzających wyobraźnię miejsc w naszym regionie ma szansę na odnowienie! Przez dziesiątki lat zaniedbywane, a nawet celowo niszczone, może stać się prawdziwą perełką, która przyciągnie jeszcze większą liczbę turystów.

Ten niezwykły zabytek znajduje się na terenie Nadleśnictwa Czerwony Dwór, które na początku lutego poinformowało o podpisaniu umowy na wykonanie projektu prac konserwatorskich oraz remontowo-budowalnych. Aby można było odpowiednio zadbać o piramidę, potrzebna jest ogromna kwota – oszacowano ją na około milion złotych!

Można to było określić dzięki badaniom, jakie przeprowadzili archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. Latem 2015 roku wykonali trójwymiarowe skany oraz badania termowizyjne i georadarem. Wtedy też wnętrze piramidy zostało uporządkowane i zinwentaryzowane. Jesienią ubiegłego roku zabezpieczono ściany i strop, które groziły zawaleniem.

Głównie dzięki naukowcom udało się określić zakres działań konserwatorskich, jakie trzeba będzie przeprowadzić w Rapie, by ocalić zabytek.

Historia mazurskiej piramidy


Piramida została wybudowana na początku XIX wieku, na polecenie Fryderyka von Farenheida, jako rodzinny grobowiec. Zagadką jest oryginalny kształt – wysuwane są dwie hipotezy. Jedna z nich mówi o zainteresowaniach Fryderyka starożytnym Egiptem, natomiast druga łączy kształt grobowca z funkcją, jaką pełnił w królewieckiej loży masońskiej. Jedno jest pewne – drugiego takiego budynku nie znajdziemy w innym regionie Polski!

W Grobowcu spoczęła żona von Farenheida, jego córeczka Ninette, on sam oraz siedmiu innych członków rodziny. Ze względu na specyficzny klimat panujący w piramidzie, ciała uległy mumifikacji, zachowały się również ubrania zmarłych. Niestety, nie dane im było spoczywać w spokoju. Piramida była wielokrotnie grabiona, trumny otwierane – najprawdopodobniej w poszukiwaniu kosztowności. W pewnym momencie zbezczeszczono zwłoki, pozbawiając je głów…

W końcu wejście do piramidy zamurowano, zabezpieczając w ten sposób przed dostępem niepowołanych osób.

Dowiedz się więcej o ciekawej historii tego miejsca, wejdź i zobacz: Piramida w Rapie

 

Źródło zdjęcia: Ludwik Boehm (Flickr.com CC BY 2.0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."