Gospodarstwo agroturystyczne Orzechowo  (Agroturystyka)

Sasek Mały 4 Szczytno

Gospodarstwo agroturystyczne Orzechowo
telefon

694... wyświetl numer

Powiedz: Ofertę znalazłem w serwisie MAZURY.COM
standard

Udany wypoczynek na Mazurach - tylko w sercu Mazur w miejscowości Sasek Mały. Nasze gospodarstwo agroturystyczne to wysoki komfort wypoczynku w ciszy i spokoju. Piękno mazurskich jezior, wspaniała przyroda to tylko niektóre atuty zachęcające do przyjazdu. Spędzą tu państwo miło czas podczas swojego wypoczynku. Dokładamy wszelkich starań, by czerpali Państwo zadowolenie i satysfakcję z wyboru naszej oferty.   Mijając  zawsze otwartą dla Was bramę  wjazdową znajdziecie się na tradycyjnym - swojskim domowym podwórku. Na placu wybudowalismy  rewelacyjną altankę  z ławami i wielkim - wiejskim stołem, przy którym można biesiadować oraz gawędzić do białego rana. Zaraz obok, uwagę zwraca  kamienne palenisko , gdzie bez wytchnienia można  grillować przeróżne specjały. Mamy również wspaniałą wędzarnię ryb , która jest do dyspozycji naszych Gości.   Dysponujemy schludnymi i dobrze wyposażonymi pokojami. Na parterze znajduje się:   - 1 pokój 2-sobowy z łazienką na korytarzu  na...

strona www:

Zapytaj o ofertę

Pobyt w dniach: do:
kod z obrazka: Jeżeli nie widzisz tego obrazka kliknij odśwież i spróbuj ponownie
ilość osób: ilość pokoi:
imię i nazwisko:
telefon:
e-mail:

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."