Zobacz także

Sezon kulturalny 2015 w Leśniczówce Pranie

A A

leśniczówka pranie,  mazury leśniczówka,  leśniczówka pranie koncerty,  leśniczówka pranie wydarzenia,  leśniczówka gałczyńskiego

Zobacz również

Na wakacje w Leśniczówce Pranie czekamy przez cały rok! W letnie weekendy odbywają się tu spotkania z polską kulturą i jej najlepszymi twórcami.

W lipcowe i sierpniowe weekendy cicha na co dzień Leśniczówka Pranie zamienia się w miejsce spotkań z kulturą. W okolicach Rucianego-Nidy, nad cichym jeziorem odbywają się koncerty i spektakle, w których biorą udział najlepsi polscy muzycy i aktorzy.

Nie inaczej będzie również w sezonie kulturalnym 2015. Do leśniczówki przyjadą między innymi Maja Komorowska, Olga Lipińska, Tomasz Raczek, Grzegorz Turnau, Dorota Miśkiewicz oraz wielu innych znakomitych artystów.

W programie znalazło się też miejsce dla najmłodszych odbiorców kultury. W letnie niedziele będą odbywać się zajęcia warsztatowe dla dzieci, podczas których będą poznawać świat teatru, sztuki i literatury.

Inauguracja sezonu została zaplanowana na 4 lipca – o godzinie 17:30 rozpocznie się gala przyznania ogólnopolskiej  Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ na najlepszy tom poetycki roku. Wiersze laureatów odczyta Anna Cieślak. Później zostanie wystawiony spektakl Wit Stwosz, który powstał na podstawie poematu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Niżej przedstawiamy harmonogram sezonu kulturalnego w Leśniczówce Pranie.

Kulturalny lipiec w Leśniczówce Pranie


4 lipca, godz. 17:30
Inauguracja Sezonu Artystycznego (wstęp wolny)

12 lipca, godz. 17.00
Koncert „Muzyka u Gałczyńskiego” – poezja Jana Twardowskiego w interpretacji Krystyny Tkacz (ceny biletów: 12 zł ulgowy, 17 zł normalny, 12 zł dla rodziców z dziećmi)

18 lipca, godz. 18.00
Koncert Jacka Kleyffa z zespołem (cena biletów: 30 zł)

19 lipca, godz. 17.00
Koncert „Muzyka u Gałczyńskiego” – fragmenty Kontrabasisty Patricka Suskinda w interpretacji Jarosława Gajewskiego (ceny biletów: 12 zł ulgowy, 17 zł normalny, 12 zł dla rodziców z dziećmi)

25 lipca, godz. 18.00
Koncert Hanny Banaszak (cena biletów: 40 zł)

26 lipca, godz. 17.00
Koncert „Muzyka u Gałczyńskiego” – poezja w interpretacji Mai Komorowskiej, muzyka Trio Targanescu (ceny biletów: 12 zł ulgowy, 17 zł normalny, 12 zł dla rodziców z dziećmi)

12, 19 i 26 lipca, godz. 12.00
Zabawy z Zieloną Gęsią – warsztaty dla dzieci (ceny biletów: 10 zł)

Kulturalny sierpień w Leśniczówce Pranie


1 sierpnia, godz. 18.00
Spektakl poetycki Ba! (ceny biletów: 25 zł)

2 sierpnia, godz. 17.00
Koncert „Muzyka u Gałczyńskiego” – poezja Konstantego I. Gałczyńskiego w interpretacji Lidii Sadowej, muzyka Igor Przebindowski Trio (ceny biletów: 12 zł ulgowy, 17 zł normalny, 12 zł dla rodziców z dziećmi)

8 sierpnia, godz. 18.00
Koncert „Olga Lipińska ZAPRASZA” (ceny biletów: 40 zł)

9 sierpnia, godz. 17.00
Koncert „Muzyka u Gałczyńskiego” – poezja Konstantego I. Gałczyńskiego (ceny biletów: 12 zł ulgowy, 17 zł normalny, 12 zł dla rodziców z dziećmi)

15 sierpnia, godz. 18.00
Koncert Grzegorza Turnaua i Doroty Miśkiewicz (ceny biletów: 40 zł)

16 sierpnia, godz. 17.00
Koncert „Muzyka u Gałczyńskiego” – poezja Konstantego I. Gałczyńskiego w interpretacji Wojciecha Wysockiego, muzyka Bartosz Woroch (ceny biletów: 12 zł ulgowy, 17 zł normalny, 12 zł dla rodziców z dziećmi)

22 sierpnia, godz. 18.00
Koncert „Trzeba marzyć” (ceny biletów: 40 zł)

2, 9, 16 i 23 sierpnia, godz. 12.00
Zabawy z Zieloną Gęsią – warsztaty dla dzieci (ceny biletów: 10 zł)

Źródło: lesniczowkapranie.art.pl

avatar

akceptuję regulamin

avatar

Iza - Ruciane-Nida 2015-05-12 15:08 (użytkownik niezalogowany)

Super, że będzie koncert Turanua i to jeszcze w takim miejscu. Gratuluję pomysłodawcom sezonu kulturalnego w Praniu

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."