Zobacz także

Sezon kulturalny 2018 w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

A A

muzeum bitwy pod grunwaldem,  rekonstrukcja bitwy pod grunwaldem,  inscenizacja bitwy pod grunwaldem

Zobacz również

Lipcowa inscenizacja bitwy pod Grunwaldem każdego roku przyciąga do muzeum tysiące widzów. Ale tutejszy sezon kulturalny rozpoczyna się o wiele wcześniej i obfituje w szereg ciekawych wydarzeń. Sprawdźmy, jakich.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem to jedna z najciekawszych instytucji w regionie. Znajduje się w Stębarku i zajmuje pawilon pod tamtejszym amfiteatrem. Główny punkt stanowi wystawa, która przybliża dzieje wojny z Zakonem Krzyżackim. Ale oferta muzeum jest o wiele bogatsza, bo obejmuje również ciekawe wydarzenia – inscenizacje, zawody, potyczki rycerskie i wiele innych propozycji.

Otwarcie sezonu wystawienniczego będzie miało miejsce na początku kwietnia. Oczywiście za najbardziej wyczekiwany moment sezonu możemy uznać inscenizację Bitwy pod Grunwaldem. W połowie lipca każdy ma szansę zobaczyć niesamowite widowisko, w którym biorą udział rekonstruktorzy z całej Europy. Po raz kolejny polscy rycerze zmierzą się z siłami zakonu i chociaż wynik jest już z góry znany, to emocje elektryzują publiczność zgromadzoną wokół Pól Grunwaldu.

Inscenizacja to punkt kulminacyjny wielkiej plenerowej imprezy, jaką są Dni Grunwaldu. Turyści mogą zobaczyć życie obozu rycerskiego, obserwować turnieje i pracę mistrzów rękodzieła. Przez kilka dni można dotknąć czasów średniowiecza, które tak bardzo fascynują współczesnych.

Co jeszcze będzie się działo w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w nadchodzącym sezonie kulturalnym? Niżej prezentujemy najważniejsze wydarzenia, o których informuje istytucja.

9 kwietnia 2018
Otwarcie sezonu wystawienniczego w muzeum.

3-6 maja 2018
VII Majówka z łukiem i koniem. Międzynarodowe zawody historycznego łucznictwa konnego.

12/13 maja 2018
Europejska Noc Muzeów. Otwarcie wystawy „Rycerz i koń. Europejskie uzbrojenie XVI-XVII w. z pracowni Siergieja Nuramtowa”.

11-15 lipca 2018
Dni Grunwaldu

14 lipca 2018
Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem

12-21 września 2018
Piąty etap międzynarodowych interdyscyplinarnych badań archeologicznych Pól Grunwaldu.

22 września 2018
Turniej rycerski „Jesień Średniowiecza” Finał Rycerskiej Ligi Turniejowej Grunwaldzkiej Akademii Miecza. Eliminacje do Rycerskiej Kadry Polski.

30 października 2018
Zamknięcie sezonu wystawienniczego w muzeum.

Źródło: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

fot. blitzmaerker (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."