Zobacz także

Skansen w Olsztynku - najciekawsze wydarzenia na wiosnę i lato

A A

olsztynek muzeum,  skansen olsztynek,  olsztynek imprezy

Zobacz również

Jak spędzić wiosenne i letnie weekendy w naszym regionie? Zapraszamy do Olsztynka i tutejszego skansenu – znamy już rozkład wydarzeń na wiosnę i lato.

Chcecie wiedzieć, jak wyglądały warmińskie i mazurskie wsie? Jak pory roku rządziły życiem ich mieszkańców? A wreszcie – chcecie się po prostu dobrze bawić? Warto odwiedzić Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, które jest jednym z największych europejskich skansenów, a jego zbiory stale się powiększają. Zwiedzając to miejsce, można bardzo ciekawie spędzić nawet kilka godzin.

Myśląc o muzeach, przed oczami przesuwają nam się korytarze z gablotami, duże sale z eksponatami i obrazy przedstawiające szacowne osoby z dawnych wieków. Ale skansen w Olsztynku po prostu tętni życiem. Wiejskie domki otaczają zadbane ogrody z bylinami, warzywami, ziołami i krzewami charakterystycznymi dla regionu oraz zwierzęta: koniki polskie, kozy, króliki, polskie konie zimnokrwiste i owce. Zagrody, w których mieszkają są bardzo chętnie odwiedzane przez dzieci.

Skansen w Olsztynku organizuje imprezy plenerowe, które odbywają się głównie w wiosenne, letnie i jesienne weekendy. Sztandarowymi imprezami są Targi Chłopskie, gdzie każdy może poznać regionalne warmińsko-mazurskie produkty, oraz sierpniowe Regionalne Święto Ziół. Przywołuje ono tradycje związane ze świętem Matki Boskiej Zielnej, kiedy zrywano zioła, zboża i polne kwiaty, aby później upleść z nich wieńce i zanieść do kościoła. Imprezie towarzyszą koncerty, widowiska oraz oczywiście kiermasz produktów regionalnych.

Sprawdziliśmy, jakie wydarzenia czekają nas w nowym sezonie turystycznym

maj 2017

1 maja Jarmark sztuki nie tylko ludowej „Po nitce do kłębka”
2 maja Muzealna kinoteka
3 maja Poznaj zwierzęta w skansenie – Koń jaki jest każdy widzi
20 maja Europejska Noc Muzeów

czerwiec 2017

2 czerwca Skansen dzieciom „Rozmaitości wiejskie”
11 czerwca XIX Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny „Miłość w rodzinie nigdy nie zaginie”

lipiec 2017

1 lipca Wschód Pięlna – World Orchestra Festival 
16 lipca Tajemnice ciesiołki – jak dawniej budowano
30 lipca Poznaj zwierzęta w skansenie – „Znajdź swojego pupila” impreza o królikach

sierpień 2017

8 sierpnia Wielki Dzień Pszczół 
15 sierpnia Regionalne Święto Ziół
27 sierpnia Poznaj zwierzęta w skansenie – Zadbaj o mnie, a ja Cię nakarmię i ubiorę

wrzesień 2017

9 września Europejskie Dni Dziedzictwa „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”
16-17 września Targi Chłopskie
17 września Dożynki Wojewódzkie

Chcesz odwiedzić Olsztynek? Już teraz sprawdź, jakie noclegi czekają na Ciebie w tym mieście. Wejdź i zobacz: Noclegi w Olsztynku

Źródło: muzeumolsztynek.com.pl

 

fot. Leszek Kozlowski (Flickr.com CC BY 2.0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."