Zobacz także

Śladami warmińskiego gotyku... 5 najpiękniejszych zabytków

A A

ciekawe miejsca warmia,  ciekawe miejsca warmia i mazury

Warmia to prawdziwa kraina gotyku. Skarbem regionu są jego zabytki – gotyckie zamki i kościoły, wprawiają turystów w prawdziwy zachwyt. Dzisiaj przedstawiamy pięć miejsc, które po prostu trzeba tu zobaczyć.

Katedra we Fromborku


We Fromborku, na Wzgórzu Katedralnym, znajdziecie najpiękniejsze przykłady warmińskiego gotyku. To jednocześnie najważniejsza część miasta, jeden z obowiązkowych punktów dla każdego turysty. Wzgórze opasane jest murami obronnymi, za którymi kryje się katedra, pałac biskupi oraz domy kanoników, tzw. kanonie. Fromborska katedra urosła już do rangi symbolu – to pierwsze skojarzenie z miastem. Nic dziwnego, gdyż jej gotycka bryła do dziś zapiera dech w piersiach. Powstawała pomiędzy 1329 a 1388 rokiem, a jej charakterystyczną cechą są cztery narożne wieżyczki, służące dawniej celom obronnym. Czerwoną ceglaną elewację monumentalnej katedry zdobią kunsztowne gotyckie elementy: figury świętych, lwów oraz bazyliszków. Koniecznie trzeba też zobaczyć jej wnętrze. Pod gwiaździstym sklepieniem otwiera się ogromna hala – z oryginalnego wyposażenia został dawny ołtarz główny oraz stalle. Przypominamy, że z katedrą do swojej śmierci związany był Mikołaj Kopernik. I tutaj też odnaleziono grób wybitnego astronoma.

Chcesz zwiedzić Wzgórze Katedralne? To dobry pomysł na weekend, dlatego już teraz wejdź i zobacz: Noclegi we Fromborku

Zamek w Lidzbarku Warmińskim


Poszukiwania najpiękniejszych zabytków warmińskiego gotyku powinny zaprowadzić was też do Lidzbarka Warmińskiego. Szczególnie warty uwagi jest tu Zamek Biskupów Warmińskich, który budowano przez pół wieku (od 1350 do 1401 roku). Z założenia miał pełnić funkcje obronne, stąd fosa i mury obronne, jakie wytyczono wokół warowni z krużgankami i wieżą. Charakterystyczne narożne wieżyczki dobudowano nieco później. W XVI stuleciu warownia została przekształcona w rezydencję, w której mieszkali między innymi Mikołaj Kopernik oraz Ignacy Krasicki. Obaj stworzyli tu swoje największe dzieła – astronom swoją teorię heliocentryczną, natomiast literat między innymi „Monachomachię”. Dzisiaj zamek jest siedzibą Muzeum Warmińskiego, udostępnia ono zwiedzającym część komnat biskupich a także piwnicę, zbrojownię, refektarz i kaplicę zamkową. Latem na dziedzińcu organizowane są koncert oraz słynny wieczór kabaretowy.

Lidzbark to jedno z piękniejszych miast Warmii i Mazur. Warto spędzić tu kilka dni. Wejdź więc i zobacz: Noclegi w Lidzbarku Warmińskim

Bazylika w Braniewie


Bazylika mniejsza św. Katarzyny to jeden z ważniejszych gotyckich zabytków Braniewa. Powstawała przez sto lat – pomiędzy 1343 a 1442 rokiem. Efekt przerósł pewnie oczekiwania, gdyż kościół dzisiaj uznawany jest za najpiękniejszy zabytek sakralny w regionie. Uwagę zwraca gotycka bryła z wyniosłą wieżą. Wnętrze natomiast jest niemal ascetyczne, przez co piękne sklepienie tym bardziej przykuwa wzrok zwiedzających. W podziemiach bazyliki umieszczono nieduże sanktuarium poświęcone błogosławionej Reginie Protmann, braniewiance i założycielce sióstr katarzynek.

Zamek w Olsztynie


To kolejny zamek na naszej liście – tym razem znajdujący się w stolicy regionu. Zamek Kapituły Warmińskiej to kolejne miejsce związane z Mikołajem Kopernikiem, który rezydował tu w początkach XVI wieku. Oczywiście dzieje budowli sięgają głębiej w przeszłość, bo aż XIV stulecia. Przez trzysta lat zamek pełnił funkcje obronne, później dobudowano do niego skrzydło pałacowe. Od lat 20. XX wieku w olsztyńskim zamku znajduje się muzeum, w którym zgromadzono bogatą kolekcję ikon, sztukę ludową oraz pamiątki kopernikowskie. Prawdziwą perełką jest oczywiście tablica astronomiczna wykonana ręką Mikołaja Kopernika, znajdująca się na ścianie jednego z krużganków. Warto też zejść na dziedziniec, gdzie ustawiono pruską babę, przypominającą o pogańskim plemieniu Prusów.

Szukasz najlepszych noclegów w stolicy Warmii i Mazur? Wejdź i zobacz: Noclegi w Olsztynie

Kościół w Ornecie


Czternastowieczny kościół św. Jana Chrzciciela na pierwszy rzut oka łatwo pomylić z gotyckim zamkiem. Jego ogromna bryła wywiera duże wrażenie na osobach, które oglądają go z zewnątrz. Budowę rozpoczęto w 1350 roku, a ukończono prawie trzydzieści lat później. Później zaczęto „upiększanie” świątyni – zyskała między innymi kaplice, które dobudowano do naw bocznych. Szczyty kaplic ozdobiono ceglaną ceramiką. Również wnętrze zostało wykończone z rozmachem. Świadczy o tym postawienie czternastu bocznych ołtarzy, z czego do naszych czasów zachowano tylko pięć. Z najstarszego wyposażenia pozostała monstrancja i piętnastowieczny krzyż, ale pozostałe przedmioty sakralne również zachwycają kunsztem swego wykonania. Koniecznie się o tym przekonajcie.

fot. APOPT (Pixabay.com CC0)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."