Zobacz także

Spacerkiem do Brejdyn

A A

wędrówki piesze,  rajdy piesze,  aktywny wypoczynek na mazurach,  rajd pieszy

Szukasz pomysłów na aktywny wypoczynek? Zapraszamy na Rajd Pieszy do Brejdyn, niewielkiej wsi położonej niedaleko Mrągowa!

Na terenie Mazur rozsianych jest wiele uroczych zabytkowych cmentarzy, głównie ewangelickich, ponieważ była to wiara Mazurów. Cmentarze to miejsca najczęściej zaniedbane, zapomniane. A szkoda, bo stanowią ogromną wartość historyczną, kulturową i artystyczną tego regionu.

Jeśli będziecie spędzali długi weekend czerwcowy w okolicy Mrągowa, zapraszamy na rajd na Cmentarną Górę w Brejdynach. Będzie to rajd niezwykły, bo do miejsca nieczęsto odwiedzanego przez turystów, a z pewnością odwiedzin wartego. Zapraszamy w podróż sentymentalną - z cmentarzami związane są rodzinne historie, dzięki takim miejscom zobaczyć można niezwykłe ślady życia zwykłych ludzi, dowiedzieć się wiele o ich wierze, twórczości ludowej, o tym jak dbali o swoje cmentarze, jak próbowali oswoić ból po stracie bliskiej osoby, uhonorować zmarłego...

Cmentarz w Brejdynach jest cmentarzem rodowym właścicieli majątku Brejdyny. Z cmentarzyka roztacza się piękny widok na jezioro i okolicę. Niewiele na nim zachowało się nagrobków i zdobień. Zobaczymy m.in. potłuczony żeliwny krzyż i pomnik ze skromną płaskorzeźbą przedstawiającą kobietę z dzbanem, upamiętniający zmarłą Martę Krammer.

Rajd organizuje Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej. Udział w nim jest bezpłatny. Start 2 czerwca o godz. 9:30 sprzed Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie przy ul. Warszawskiej 26. Planowane zakończenie ok. godz. 14:00. Powrót z Brejdyn autobusem, miejcie więc w portefu kilka złotych na bilet.

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."