Zobacz także

Spędź ferie zimowe 2018 w Krainie Tysiąca Jezior!

A A

gdzie na ferie zimowe

Zobacz również

Zimowy wyjazd na Mazury to ciekawy sposób na spędzenie ferii zimowych. Tym bardziej, że wiele obiektów noclegowych z naszego regionu przygotowało ciekawe oferty pobytowe. Niżej prezentujemy kilka możliwości.

Chata Wuja Toma – Hosteria na Mazurach (Okrągłe)


Chata Wuja Toma znajduje się w miejscowości Okrągłe. W tej okolicy znajdziecie trasy do nart biegowych i spacerów, łagodne stoki narciarskie, a przede wszystkim przepiękne krajobrazy i spokój. Słowem, jest to miejsce, w którym można się zaszyć i cieszyć obecnością najbliższych. Na turystów czekają wygodne pokoje i sala kominkowa, oprócz tego także możliwość jazdy konnej oraz przejażdżki bryczką.

Domek w Rybicalu


Planujesz zimowy wyjazd ze znajomymi? Sprawdź, czy nie zainteresuje cię całoroczny domek w miejscowości Rybical. Położony jest nad Jeziorem Ryńskim, ma cztery sypialnie, salon z kominkiem, dobrze wyposażoną kuchnię i dwie łazienki. Domek leży kilka kilometrów od Rynu, niedaleko Mikołajek, Giżycka i Mrągowa. To świetna baza wypadowa, jeśli podczas ferii zimowych chcesz poznać wszystkie okoliczne atrakcje.

Pałac i Folwark Galiny


Pałac i Folwark Galiny zaprasza na rodzinne, pełne atrakcji ferie zimowe. Świetna zabawa gwarantowana – bez względu na ilość śniegu! W programie pobytu znalazły się zajęcia na świeżym powietrzu: kulig i sportowe wyzwania. Mali artyści i konstruktorzy będą rozwijać swoją wyobraźnię pod okiem animatorów, a oprócz tego wszyscy chętni wezmą udział w akademii kulinarnej Zimowej Smaki Galin. Dorośli będą mieli możliwość regeneracji swoich sił w ruskiej bani lub podczas masażu.

Jurandówka (Spychów)


Jurandówka to dom wypoczynkowy w Spychowie, położony w pobliżu jeziora oraz rzeki Krutyni. Miejscowość otoczona jest lasami Puszczy Piskiej, idealnego miejsca dla spacerowiczów oraz amatorów biegówek. W pobliżu znajduje się Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie oraz Galindia, które na pewno spodobają się dzieciom. Na terenie posesji istnieje możliwość zorganizowania zimowego ogniska – poza tym warto zapytać gospodarzy o kulig oraz wędkarstwo podlodowe.

Agroturystyka RANCZO (Jabłonka k. Nidzicy)


RANCZO znajduje się w miejscowości Jabłonka niedaleko Nidzicy. Podczas ferii zimowych można tu cieszyć się urokami mazurskiej wsi, ciepłem ogniska i wesoło trzaskającymi płomieniami w kominku. Jeszcze ciekawiej robi się, gdy spadnie śnieg. Wtedy koniecznie trzeba ulepić bałwana i wybrać się na spacer w poszukiwaniu tropów zwierząt.

Maurski Raj (Kuty)


Mazurski Raj leży niedaleko Giżycka nad malowniczym jeziorem Czarna Kuta. Podczas tegorocznych ferii zimowych rodziny mogą korzystać tu z rabatów na noclegi – wysokość zniżki zależy od długości pobytu. W cenę wliczono zakwaterowanie w dużym, wygodnym apartamencie z trzema sypialniami, dwiema łazienkami oraz kuchni i salonu z kominkiem. W prezencie powitalnym na dzieci czekać będzie kosz słodyczy, a na dorosłych butelka wina.

Gospodarstwo Agroturystyczne Na Ryby i na Grzyby (Gorło)


Na Ryby i na Grzyby to siedlisko położone na Mazurach Garbatych. Dom usytuowany jest nad brzegiem Jeziora Zawadzkiego, blisko wsi Stare Juchy. Istnieje możliwość wynajęcia całego obiektu z trzema sypialniami, salonem, jadalnią i dobrze wyposażoną kuchnią. W okolicy znajdują się wyciągi narciarskie oraz lodowisko – jest to więc idealna baza wypadowa dla wszystkich, którzy ferie zimowe chcą spędzić w sposób aktywny.

Zobacz inne możliwości wypoczynku podczas zimowej przerwy w nauce. Wejdź: Ferie zimowe 2018

fot. Victor Hanacek (Picjumbo.com)

avatar

akceptuję regulamin

Zobacz także

Na skróty:

Mazury

Mazury to kraina historyczna oraz etnograficzna położona na północnym wschodzie Polski. Geograficznie jest część Pojezierza Mazurskiego a także Iławskiego. Mazury są położone w województwie warmińsko-mazurskim.

Ostatnie zlodowacenie mające miejsce około 14000-15000 lat temu ukształtowało krajobraz Mazur. Teren jest pagórkowaty, z wieloma jeziorami, rzeczkami i strumykami. Około 30% powierzchni Mazur pokrywją lasy. Na północy Mazur przeważają grądy a na południu możemy ogłądać bory sosnowe oraz mieszane.

Nazwa Mazury została wprowadzona przez władze pruskie w XIX wieku.

"Rzeczownik Mazur pochodzi od przedrostka maz- (brudzić, smolić, mazać) – pierwotnie słowo maź, oznaczało smołę i dziegć, pochodzi od zamieszkujących tutejsze lasy smolarzy – do którego dodano przyrostek -ur."

W dawnej polszczyźnie Mazur to mieszkaniec Mazowsza i z tym należy wiązać pochodzenie słowa Mazury. Z Mazowsza w dawnych czasach napływało na teren Mazur bardzo wiele osób, które się tu osiedlały. Mieszkańcy Mazur byli w większości z wyznania protestantami a dokładniej luteranami, którze władali jednak językiem polskim.

Mazury nazywa się Krainą tysiąca jezior ale na Mazurach jezior jest ponad dwukrotnie więcej

Warmia a Mazury

Mazurzy w większości byli protestantami i wraz z reformą narodziła się odrębność tej krainy poneiważ religia stała się głównym kryterium ludności która zamieszkuje te tereny. Warmia była natomiast katolicka i do 1772 roku wchodziła w skład Polski a reszta kraju była protestancka.

Mazury nigdy nie stanowiły odrębnej jednostki administracyjnej pod jakimkolwiek względem - Warmia natomiast tak. Nie da się więc jednoznacznie ustalić granic Mazur. Mazurzy to w skrócie Prusacy, protestanci a ich język to Polski lub mazurski. Ich germańska asymilacja miała miejsce do roku 1945 a potem większość z nich wyjechała do Niemiec. Dzisiaj rdzennych Mazurów jest na Mazurach około 5000.

"We współczesnej branży turystycznej określenie Mazury rozszerzyło swoje znaczenie: wszędzie, gdzie na północnym wschodzie Polski występują jeziora, pagórki i lasy, mówi się o Mazurach."